0000000199756-1

19- Yoga ve Siz ; Yogayı Normal Yaşamla Bütünleştirme Klavuzu

YOGA VE SİZ

Yogayı normal yaşamla bütünleştirme klavuzu.

Yazar: B.K.S İyengar

Okyanus yayınları 173 sayfa

Yoga ile ilgili bir kitap denilince akla ilk asanaları (hareketleri) gösteren bir klavuz geliyor. Ama kesinlikle öyle değil. Bu genel olarak yoga denilince akla ilk asanaların gelmesinden kaynaklanıyor. Halbuki asanalar yoganın bölümlerinden sadece bir tanesi.

Peki yoga nedir diye sorulduğunda… Bu kitap baştan sona neredeyse bunu anlatıyor. Onlarca yerde yoganın farklı tanımlarını okudum diyebilirim. Ama en genel tabiriyle:

  • Bedenin zihinle ve zihnin de ruhla birleşmesi…
  • Beden tembeldir, zihin canlı, ruh da ışık dolu. Yoga uygulamalarıyla beden, canlı ve enerjik olan zihinle aynı düzeye gelir; ikisi de canlanan beden ve zihin böylece ruhun ışığına doğru yükselir.
  • Geleneksel olarak yoga sekiz uzva ya da bölüme ayrılır ve bunlara yama, niyama, asana, pranayama, pratyahara, dharana, dhyana ve samadhi denir.
  • Yoganın üç katmanı olduğu da söylenebilir: dışsal içsel ve en içsel, ya da bedensel, zihinel ve ruhsal. Böylece yoganın sekiz uzvu üç gruba ayrılabilir. Yama ve niyama toplumsal ve bireysel düzlemde ahlaki disiplinlerdir; asana, pranayama ve pratyahara bireyin evrimine / olgunlaşmasına, benin anlaşılmasına götürür; dharana, dhyana ve samadhi de kişiyi aydınlanmaya götürür, fakat onlar yoganın uygulamalı birer parçası sayılmaz.

Ben bu kitabı uzun sürede okuyabildim. Ha şu anda düşündüğümde de hiç okumamışım ve kesinlikle tekrar okumam gerekiyor gibi hissediyorum. Yalnız ikinci okuyuşta kağıt kalemle, notlar alarak şablonlar çizerek anca anlaşılır gibi geliyor. Amacı yogayı sade bir dille normal yaşamla bütünleştirme ama ana konu o kadar derin ki o bütünleşme öyle kolay olacak bir iş değil gibi. Fakat bu yogayla ilgilenenlerin ve ne olup ne olmadığını gerçekten anlamaya çalışanların kesinlikle okuması gereken bir kitap.

Çok hafif olduğunu söyleyemem. Ama kitabın bu zorluğunun anlatıcının dilinden dolayı mı, çeviriden dolayı mı yoksa konu çok derin olduğu için ancak bu kadar sadeleşebildiği için mi onu tam çözemedim. Yazarın dili gayet samimi, içten, otoriter ve güvenli. İnanılmaz terim kullanılmış durumda, bu yüzden de kitabın arkasında küçük bir sözlük var. Teknik terimler olduğu için çevirisi çok da mümkün ve mantıklı değil zaten.

Bu tür kitaplar öylesine okunabilecek kitaplar değil. Gerçekten konuyla ilgilenen, merak eden ve  daha derine gitmek isteyen insanların okuyabileceği türden kitaplar. Eğer yogayla ilgileniyorsanız el kitabınız olabilir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir