bilinmeyen adanın öyküsü düzenlenmiş foto

25- Bilinmeyen Adanın Öyküsü

‘Bilinmeyen Adanın Öyküsü’ Küçük bir masal kitabı. Çizimlerle birlikte toplam 64 sayfa. Kısa sürede, çok yorucu olmayan ve keyifli bir kitap okumak isteyenler için uygun.

Daha önce Jose Saramago’nun kitaplarından okumamıştım. Portekizli yazar hakkında yorum yapabilmek için birkaç kitabını okumak gerekli tabi. Ayrıca ben yazarlar hakkında yorum yapmaktan da çekinirim çünkü bu çok ciddi ve hassas bir konu. Bir insanın bir yazar hakkında sağlam bir yorum yapabilmesi için ancak onun hayatını bilmeli, eserlerinden en az 4-5 tanesini okuyabilmeli ve yaşadığı dönemi ve psikolojisini iyi anlayabilmeli.

‘Bilinmeyen Adanın Öyküsü’ bir adamın, bilinmeyen bir adaya gitmek için kraldan bir tekne istemesiyle başlıyor. Aslında kendine yolculuğun  hikayesini anlatıyor da diyebiliriz. Öykü hem basit hem derin. Aynı zamanda her okuyanın kendine göre farklı yorumlayabileceği türden. Bu nedenle ayrıntılarına çok girmek istemiyorum ama okuduktan sonra ciddi bir şekilde de düşündürüyor diyebilirim.

İlginç şeylerden birisi de; yazar virgül ve nokta dışında hiçbir noktalama işareti kullanmıyor. Başlarda biraz şaşırdım özellikle diyalogların arka arkaya normal cümle gibi gelmesi tuhaftı ama bir süre sonra alışılıyor.

Bir yerler de rast gelirseniz, kısa sürede keyifli bir şeyler okuyayım derseniz bence güzel bir seçenek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir