images

Beynim Çatırdıyor

Nerdeyse bir buçuk aydır çok yoğun bir eğitim dizisinin  tam orta yerinde kıvranıyorum. Gerçekten zor ama bir o kadarda eğlenceli bir dönemdeyiz. Buradaki ‘biz’ Kayra ve ben tabi ki. Kayra anane, babanne, dedeler ve bilimum birinci derece kankaları ile keyfin doruk noktalarında. Ben ise daha bir önceki eğitimin dumanı kaybolmadan kendimi ikici eğitimin sınıfında buluyorum. Beş parçalık eğitim grubumuzun üçünü başarıyla tamamlamış bulunmaktayım ama daha iki parçam kaldı. Gerçekten çok yorgunum ama heyecanım ve mutluluğum bu yorgunluğu tatlandırıyor. Gelen mesajlardan da herkesin neler olduğunu çok merak ettiğini biliyorum ve her gece bir şeyler karalamak istiyorum, öğrendiğim ilginç ve önemli noktaları paylaşmak istiyorum ama mümkün değil. Oğluşki erken uyursa anca kısa bir süre egzersiz yapabiliyorum sonuna doğru da zaten gözüm açık rüya görmeye başlıyorum ve devriliyorum.

 

Bu bir buçuk aylık sürede yoğun olarak beynin nasıl çalıştığını, bizim nasıl kullandığımızı ve nerelerde yanlış yaptığımızı, bilgiyi düzenli olarak nasıl kaydetmemiz gerektiğini, zekâ dediğimiz kavramın içeriğini, öğrenmenin inceliklerini, nasıl ders çalışılması gerektiğini ve böyle sayıp gidebileceğim onlarca konu öğrendim..Hem de bu konuda uzmanlığını dünya çapınca kanıtlamış birinden öğrendim bunları.Melik Duyardan. Onu yakından tanıyana kadar bir insanın zekâsına bu kadar şaşırabileceğimi tahmin etmezdim ama gerçekten yıllardır ilk defa biri beni bu kadar etkiledi diyebilirim.

 

Tabi bunların yanında beyine bu kadar kısa sürede bu kadar bilgi yerleştirmek ve özellikle de eğitimin gereken egzersizlerini yapmak gerçekten beyinde bir açılım yapıyormuş.  Hani bu işlerle uğraşan insanlar  ‘bir süre sonra beyniniz ağırlaşır, hatta ense tarafları ısınır’ diye dalga geçerlerdi ama sanırım küçük bir ciddiyet payı da varmış. İşin esprisi bir yana insan gerçekten isterse yaşı kaç olursa olsun beynini geliştirebiliyormuş bunu tabiki biliyordum herkes gibi ama bizzat görmek etkileyici. İnsanın beyni geliştikçe vizyonu, yaşam kalitesi değişiyor.

 

Bu süre içerisinde en dikkat ettiğim şeylerden birisi de çocukların zihinsel gelişimleri ile ilgili konulardı. Anladım ki bilinçli anne ve babaların uyguladıkları doğru yöntemlerle çocukların ulaşamayacakları nokta olamaz. Aynı zamanda çok yetenekli çocukların ilgisiz ve yanlış sistemlerle nasıl söndürüldüğünü de daha net fark ettim.

 

Biran önce buradaki işlerimi bitirip evimize dönmek için sabırsızlanıyorum. Oradaki başlangıçlar beni ayrıca heyecanlandırıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir