Kelime Molası

Ders: “ Hızlı akan yaşamda denge”

Öğretmen: Oğluşki

Ders Notları:

Saat sabahın sekizi. Sevgili oğluşum çalar saat misali hiç acımadan beni 6 da uyandırdı. Sarılmalı, boğuşmalı, kıkırdamalı yatak keyfinden yaptık. Bahçede kaçmaca kovalamaca oynarken yağmura yakalandık. Kameramız açık olsaydı “Kirlenmek Güzeldir” reklamlarına taş çıkaracak bir video çekebilirdik. Paşam duşunu aldı, sütünü içti, tam kahvaltısını hazırlarken de elindeki ekmek parçasıyla uyuyakaldı. İçimden gelen “Ama bu haksızlık ” isyanını bastırabilmek için açtım bilgisayarımı, yağmurun bıraktığı toprak kokusuyla iki satır karalayım dedim.

Derinden gelen bir iki kuş sesini saymazsak dışarıda sessizlik hakim. Tam yazmalık hava ama oğluşki’nin uzun süre bu zevki bana tattıracağını sanmam. Yangından mal kaçırırcasına yakaladığım bir iki kelime yanıma kâr.

Bu aralar kitapçı vitrinleri şekerci dükkânı gibi görünüyor gözüme. Yine dayanamıyorum, arada derede bir iki tane alıyorum. Farkında olmadan üst üste dizilmiş dergiler,kitaplar. Bakalım kısmetimizde okumak ne zamana.

Kayra yavaş yavaş hayatımı örümcek ağına alıyor. Başlarda debeleniyordum ama sonradan vazgeçtim. Ara sıra hayata yüklediğim anlamların yerlerini değiştiriyorum. Bu işimi epeyce kolaylaştırıyor. Ha yine derinlerde bir yerlerde isyan çığlıkları duyuluyor ama iki dişli kahkahalar onları bastırıyor.

Özlem. Kelime,kapalı bir kapak. Şimdilik uyandırmamalı altındakileri. Belki gün gelir sessizce erirler. Kim bilir belki de daha güzelleri ile yer değiştirirler. Bilinmez.

Öyle bir ışık ki etrafımı saran. Alt benliğim eskiliği özlese de, ara sıra mızırdansa da, asıl ben o ışığın aşığı. Ruhumu dolduran, bana beni öğreten, hepsinden de önemlisi yaşamda dengeyi öğreten o ışık. Bana bakan o iki gözün altında okunası yüzlerce kitap, iki dişli kahkahanın altında yazılası binlerce kelime.

Uykudan açılan gözler, mır mır eklenen seslerle beni çağırıyor. Kelime molası şimdilik bu kadar.

 

 

.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir