_MG_0786

Ortalık Kurduk

Son 3 aydır farklı alanlarda olmak üzere toplam 200 saate yakın eğitim aldım ve neredeyse  150 farklı insanla tanıştım. Çoğu da farklı bölgelerden. Yoğun, farklı, eğlenceli, yorucu, verimli bir dönemdi. Hala da sona ermiş değil.

Kelimelerim birikti ama daha kalemin huzuruna çıkmaya hazır değiller. Bu yüzden de başlangıçlar sona ulaşamıyor. Kalem elimde, kağıt karşımda sessiz sessiz bakışıyoruz, hamle gelmeden, herkes kendine çekiliyor.

Aldığım eğitimlerin hepsi de şu ana kadar kurduğumuz standart öğrenimden farklı teknikler içeriyor. 6-7 yaşından beri uyguladığımız okumanın şekli değişiyor, matematiğin eğlenceli tarafları ortaya çıkıyor, beyin dediğimiz kavramla pek samimi oluyoruz. Bütün bunların dışında son hafta aldığım ABA eğitimi ise çocuk eğitimi, problemli davranış tanımı, insan psikolojisi alanlarında bana bambaşka ufuklar açan bir eğitimdi.

ABA eğitimi aslında yelpazesi çok geniş olan bir sistem ve davranış terapisi metodu. Her uzman   bu tekniğin farklı alanlarında branşlaşıyor bu nedenle de araştırmaya başlayınca insanların karşısına farklı farklı tanımlar çıkıyor ve kafa karışıklığına neden oluyor. Oysa tekniğin ana kuralları belli sadece uygulama alanlarına göre esneklik kazanabiliyor.

Bu teknik okul öncesinden başlanarak tüm akademik eğitim alanlarında uygulanabilir, okul sistemlerinde, şirketlerde personel eğitimlerinde ve engelli bireylerin eğitiminde kullanılabilir.

İnsanın olduğu, davranışın olduğu ve hatta problemli davranışın olduğu her yerde uygulanabilir. Fakat Türkiye de genellikle özel eğitim alanında ve otizmli çocuklar üzerinde daha yoğun olarak uzmanlaşmaya gidilmiş durumda.

Geçen hafta 5 günde toplam 40 saatlik bu bahsettiğim ABA eğitimini tamamladım. Eğitmen Nükte hanım da uzun zamandır Amerika da yaşayan ve bu konuda üst düzey uzman olarak çalışan çok tatlı ve sıcak bir bayandı. Aslında uzun zamana yayılması gereken bir eğitimi zaman problemi nedeniyle biz çok kısa bir sürede almak zorunda kaldık ama bu bile inanılmaz ufuklar açtı bana. İlginçtir ki başlarda bu eğitim, şu anda başlamayı düşündüğüm işle çok alakalı olmayan, sadece çocuk eğitimi ile yoğun ilgime dayanarak katıldığım bir eğitimdi ama sonunda anladım ki aslında işimle göbekten de birbirine bağlıymış.  Çocuk, yetişkin,davranış, eğitim ve gelişim.

Bazen ortaya büyük bir meyve tabağı koyarsınız, grup adı meyvedir, başına oturanların hepsi kendi ihtiyaçlarına ya da zevklerine göre farklı bir çeşit seçerler. Aynı tabaktan, aynı kavram içerisinden alınan vitaminler çok farklıdır. İşte bu örneği hayatın birçok alanına yansıtmak mümkündür. Hatta çoğu insanın hayata bakış açılarından biridir bu.

Bu eğitimde aynen böyleydi. Bu eğitimden birçok farklı branşa sahip insan,  ceplerinde farklı bilgilerle ayrıldı.

Son bir eğitimim kaldı onu da hallettikten sonra bakalım rüzgar bizi nereye götürecek.  Bizi seven destek olan o kadar çok dostumuz varmış ki, bu beni inanılmaz motive etti.

Başta dedim ya kelimelerim çok ama bu sefer diğerlerinden farkı, dizilimin beynimde değil kalbimde yapılması. Sanırım en zoru da oradaki kelimelerin çıkarılıp  kaleme teslim edilmesiymiş. Daha hala edilemediler.

Kalbim karışık, ruhum karışık, aklım tümden karışık ama bu karmaşanın içerisinde çok mutluyum.  Merkezimizin adı “KAYRA Ferdi İnkişaf Merkezi” yani “KAYRA Kişisel Gelişim Merkezi”. Kayrayla birlikte  çıktık bakalım yola.

Her zaman onun ortalıkta, orada burada, insanların arasında, bir nevi sersefil büyümesini istedik. Tabiî ki bu bilinen anlamdaki sefillik değildi, yaşamın gerçek tozuyla bulanarak büyümekti kastettiğimiz. Soyut ortamda öğrenilmek yerine somut ortamda yaşanmasıdır bilginin sihri.  Ama ona uygun, büyüyeceği bir “ortalık” bulamamıştık. Her nefesinde bir şey kapabileceği türden, eli boş gezinirken bile kendini geliştireceği bir “ortalık”. Sonunda ona göre kendimiz bir “ortalık” kurmaya karar verdik işte. Hep birlikte göreceğiz bakalım neler olacağını.

NOT:  ABA Eğitimi ile ilgili olarak daha net bilgiyi  Nükte hanımdan alabilirsiniz.

Selamımı söyleyin:)  http://www.allkidsfirst.com/Turkiye/ adresinden mail atabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir