trafik yolu

Aktivite ekibi web kolu

Haftalardır blog ve web sayfası gezmekten yoruldum artık.Geçen iki hafta boyunca Kayrafimin web sayfası için uğraştım. Sonunda onu bitirdim. Tam istediğim gibi dört dörtlük olmasa da istediğime yakın bir şablona girdi en azından. Bu hafta da Kayra eğitim haftası. Artık tek başıma değilim kafama göre bir asistanım ve dadımız var. Artık ekip halinde çalışıyoruz. Kayra aktivite ekibi.

Hafta başında programının şablonunu oluşturdum. Boşlukları doldurabilmek için bol miktarda aktivite örneğine ihtiyacımız vardı. Aslında ben Kayra doğduğundan beri  anne bloglarını takip ediyordum ama bir süredir ikinci bebeğim Kayrafim le uğraşınca uzak kalmışım. Tekrar piyasaya bir dalayım dedim ama epey bir süre yolumu bulamadım. Türkçe siteler çok çok yeterli değil. 50 siteden belki bir ya da iki tane bulabilirsiniz. Yabancı siteler de de gruplaşma çok kötü. Ne aradığınızı iyi bilmeniz gerekiyor.

Anne siteleri ikiye ayrılıyor hatta üç bile denebilir. Birinci gurup çocuk olunca mecburen eve bağlı kalan ve dış dünyayla iletişim kurmak için blog açan anneler. Onlar genelde günlerini, duygularını, aile yaşamlarını fotoğraflı olarak anlatırlar. İkinci gurup sadece kendini rahatlatmak için, kadınca şeyleri payaşmak için açılan bloglardır. Diğer grup ise ev okulu  sisteminde ilerleyen her güne en az bir aktivite yerleştiren ve bunları ayrıntılı bir şekilde paylaşan annelerin sayfaları. İşte bana lazım olan da bu sayfalar. Ama ulaşmak çok da kolay değil.

İnternetteki kadın ve erkek sayfalarını da tıpkı iki cinsin kafa yapısı gibi ayırt edebilirsiniz. Erkek sayfaları sade, amaca yönelik, göz yormayan(ticari sayfalar dışında), az ve öz anlatımlıdır. Kadın sayfalarında  ise heryerde ufak tefek birsürü şeyler vardır. Eliniz yanlışlıkla bir yere dokunduğunda kendinizi bambaşka yerlerde bulabilirsiniz. Bu nedenle de zor ve yorucu sayfalardır. Ama diğerlerine göre daha çok bilgi alabilirsiniz. Çünkü kadınlar ayrıntılı paylaşmayı sever.

Neyse ordan burdan uğraştım ama bir türlü sayfa tarama sistemini kuramadım. En sonunda pinterest denilen sistemle tanışma şerefine eriştim. Başlarda çok gereksiz gibi görünen bir sistem olsa da işimi epey kolaylaştırdı.

Yabancı bloglar bu tür sosyal menüleri daha aktif olarak kullanıyorlar. Bu nedenle yerel birşeyler bulmak zor olsa da yabancı kaynaklara ulaşmak çok daha pratik.

Pinterestin ne olduğunu anca kendi dilimde kullandığım pencereden anlatabilirim. Hesap oluşturuyoruz, heryerde olduğu gibi bütün bilgilerimizi internet amcanın defterlerine kaydediyoruz.Sonra ilgi alanımıza göre arama yapıyoruz. Oradan küçük pinler veya da guruplar çıkıyor. Örneğin birisi nette gezerken birşey beğenmiş ve işaretlemiş. Siz bunu işareti görerek beğenirseniz sayfaya ulaşıyorsunuz. Tabi orada da bir çöplük oluşmuş durumda heryerde olduğu gibi fakat tarama sonuçları benim hedefime yönelik çıktığı için hoşuma gitti. Montessori aktiviteleri diye aradım 308 grup ve her grubun içinde de onlarca sayfa çıktı. Kaç gündür ulaşmak için ıbık gıbık uğraştığım sayfalardan yüzlercesi önümde seriliverdi. Tabi gözlerim artık iflas etmek üzere yanıyorlar, sayfa kaydırmaktan göz tansiyonum zıpladı, midem bulanıyor ama mutluyum yine de.

Bir taraftan aktiviteleri belirliyoruz diğer taraftan malzeme listelerini. Elimizin altında ulaşabildiklerimizle harekete geçtik bile.

Kayranın bugünkü programında sayısı 1, rengi kırmızı, şekli daire, aracı araba. Buna yönelik oğluşkinin trafik yolu tamamlandı. Zımpara kağıdından kırmızı 1 kartı hazır. Alternatif  duyusal sayı kartlarından 1 de  alimiyumdan yapıldı.

Bunları ayrıntılı olarak anlatmamın nedeni tabiki de çocuklarına aktivite hazırlamak isteyen annelerle bilgi paylaşmak.Blog kültürünün temeli paylaşım üzerine kurulu zaten. Ama diğer yandan da hazır bilgi, araştırma yaparken kazanılan bilginin yanında çok az görünüyor.

Bu sayfaları tararken anne yapılarını da çok kolay ayırabiliyorsunuz.

Mesela saplantılı anneleri. Eğitim diye başladıkları çalışmaları sonunda takıntı haline getirmişler ve çocuklara verdikleri zararın farkında değiller. Diğer taraftan saldım çayıra şeklinde büyüyen çocuklar için yorumsuz düşünüyorum.

Sadece aynı yaşta olmalarına rağmen çocuklar arasındaki gelişim uçurumunu görmek bazen beni üzüyor. Ya da kapasitesi olmasına rağmen ailesinin bunun farkında olmdığı çocuklar.

Asıl taktir ettiğim bir grup anne ve baba var ki onlara gerçekten bayılıyorum.İlk özellikleri anne ve babanın  çocukla birlikte, ayrı ayrı dengeli ve verimli zaman geçirmeleri. Bu bireyler kendilerini tamamen çocuklarına adamamışlardır. Onları kendileri gibi ayrı bir birey olarak görür ve ona göre davranırlar. Ayrı işleri vardır.Hatta bazıları bloglarının potansiyeli üzerinden iş hayatına atılmışlardır. Çocuğun gelişimde ruhsal durumuna çok daha fazla önem verirler. Daha birsürü şey sayılabilir. Bunların hepsi bir ailede var mı onu bilemem ama çoğunluğunu kendinde toplayan aileler farkediliyor.

Benim sayfam bir anne çocuk bloğu değil. Yani Kayra merkezli kurulmuş bir sayfa değil her ne kadar başlangıcı bu niyetle olsa da. Bu nedenle de yaptığımız her aktiviteyi  paylaşmam çok zor.

Ancak birkaç tane site önerebilirim.

http://etkaca.blogspot.com/ (Etka nın kayrayla yaşıt olması nedeniyle en çok örnek aldığım sitelerden birisi.)

http://chasingcheerios.blogspot.com/  (sevdiğim sitelerden biridir)

http://thefreechild.blogspot.com/

http://happyhooligans.ca/2013/03/27/button-snake/

http://www.enduruyanim.com/category/montessori-2/

http://www.two-daloo.com/

http://trainupachildlearnaswego.blogspot.com/

http://www.mamamayishop.com/blogs/blog/tagged/activity

http://jen-peacefulparenting.blogspot.com/2011/10/infant-and-young-toddler-montessori_13.html

www.barisingunlugu.wordpress.com

http://www.pi.web.tr/

http://www.slingomom.com/tag/sling/

http://www.annekaz.com/

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir