Hoş mu Geldin Göreceğiz

2017 geldin bakalım. Ne deyim, iyi ettin, hoş geldin. Ben anlamadan on dört günü sulamışsın bile. Yarım geçmişte, yarım gelecekte olduğu için seninle pek ilgilenemiyorum. Aslında çok da mahcubum ama ne yapayım, ne geçmişin muhasebesi bitiyor, ne geleceğin dizaynı. Tek başıma olsam hadi neyse öyle böyle yapıcam bir şeyler ama göbekten bağlandığım nefesler var. Son zamanlarda anı an da yaşamak delik balona üflemek gibi sanki. Üstün bir çaba ama elde olan renkli balonu yalayıp atmosfere karışan hava. Hava dediysek basite alma, aslında her gün benden azalan bir parça.  Sen de diğer yıllar gibi ağır ağır azaltacaksın ömrümü, farkındayım. Merak ettiğim aldıklarının yerine koyacakların. Birimizden biri önce bitecek o belli. Sen mi benim sonumu göreceksin yoksa ben mi senin sonunu onu bir Allah bilir işte. Diğer yıllarla tanışırken sermayeyi bol yatırdım. Umutlarımı, hayallerimi, dileklerimi, içimde ne kadar iyi niyet varsa döktüm masaya. Ama çoğunun sonunda  açık çıktı hesapta. O yüzden bu sefer sana karşı temkinliyim. Önce senin elindekileri görelim. Eğer sen bana ve dünyaya karşı iyi niyetliysen bütün dileklerim senindir.  Öyle bir niyetin yoksa da savaşıcaz demektir.  Hafife de alma derim, sağ olsun 2016 dan epey deneyimliyim.

Sanma ki meteliksizim. Hayallerim de, dualarım da, dileklerim de bol miktarda yerinde. Ama bi ortaya dökesim yok bu sefer. Annem hep derdi ’Kızım her içinden geçirdiğini söyleme, yapacağım dediğini herkese anons etme, önüne geçiyorsun’ Yıllarca dinlemedim kadını. Bir gün bir makale okudum. İnsan yapmak istediğini seslendirdiğinde, beyin gerçekle hayali ayırt edemediği için söyleneni gerçek olarak algılayıp, seni, ‘başarı sonrası tatmin’ duygusuna ulaştırıyormuş. Ondan sonra da istek ve performans azalıyormuş. Yani annemin dediği gibi yapacağım deyip önüne geçmemek gerekiyormuş. Sessizce düşün, hayal et ve uygula. Bu sene ki ana felsefeyi bu olarak belirledim. Tabi ki çenem durursa.

Ahhh 2017 ah. Sana anlatacak, konuşulacak çok şey var ama ilk günden bu kadar samimi olmaya pek gerek yok. Nasıl olsa bol bol zaman var. Senin işin de çok. Diğerlerinden devraldığın Dünya içler acısı durumda. Bilmem bu kadar zamanda düzeltebilir misin, yoksa daha mı beter edeceksin göreceğiz. Bu kadar kötülüğün olduğu bir dünyayı yola getirebilirsen helal olsun derim sana. Senin gibi onlarca yıl görmüş birinden sana küçük bir tavsiye ‘ İnsan denene dikkat et’ .

Deyyan ALTINSOY

14/01/2017

BAKÜ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir