free-vector-color-ink-vector_006855_Ink Splatter Background3

Photoshop Terapisi

Öğrenmek!!! Ne olduğu aslında çok ta önemli değil, önemli olan öğrenme eylemi. Benim için bir tür terapi gibi bir şey. Onun için de eğitimlerimde en çok üzerinde durduğum şey “Öğrenmeyi Öğrenmek” kavramıdır ya.

Bu yaşa kadar bulduğum her kursa katıldım. Etrafımdaki çoğu insan tarafından gereksiz ve anlamsız olarak algılandı. Günün birinde bir Pazar gazetesinde tam sayfalık bir yazı gözüme ilişti. Başlığı “KURSKOLİK” di. Yazıyı okuduğumda berberden muhasebeciye kadar farklı meslek dallarından birçok insanın benim gibi olduğunu gördüm. Onlarda ilgili ilgisiz ne kurs bulurlarsa gidiyorlarmış. O gün bu huyuma bir isim koymuş olduk “Kurskolik”  evet ben bir kurskoliktim.

Tabiki bunun belirli bir bütçesi ve zaman problemi vardı ama ne yapıp ne edip bir şekilde programı uyduruyordum. Gün oldu devran döndü, akıllı eşim dedi bu böyle olmayacak en iyisi sana kendi yerini açalım. Bu zamana kadar doldurdun, şimdi de paylaş bakalım biraz bilgilerini.

Bu sefer de, bir süre doğuştan sahip olduğum becerimi, meslek haline getirmek adına  farklı eğitimlere katıldım ve ardından işe başladım.  O kadar yoğun bir tempoya girdim ki başımı kaldıramadım. Bırak kursu elime kitap alamaz hale geldim. Okunması gerekenler kitap kulesi hızla yükselmeye başladı.

Tabi ki öğrenmeye devam ettim ama bu sefer uygulama ve pratik üzerinden. Kursları özledim, kitapları özledim, farklı bir şeyler öğrenmeyi özledim. Özlediğimle de kaldım. Öncelik sıram çok uzundu.

İşle ilgili en büyük problemlerimden birisi reklam ve dizayn çalışmalarıydı. Hem teknik olarak, hem eleman olarak bir türlü istediğime ulaşamadım. Siz istediğiniz kadar iyi iş yapın, işinizde başarılı olun, eğer kendinizi ve işinizi duyuramıyorsanız yaşama şansınız yok. Çoğu zaman kaybetme nedeniniz iş kalitenizden çok reklam stratejinizin yanlış olmasındandır.

Farklı bir ülke, farklı bir toplum. Düşünce tarzı, etkilenme tarzı, öncelikleri farklı. Siz gelip burada kendi kafanıza göre tanıtım yapmaya kalkarsanız başarılı olamazsınız. Bunu tabi deneyimlerimizle anladık.

İki farklı marka yarattık. Birisi Kayrato oyuncak markası, bir diğeri de Yaddaş Eğitim metodu markası. İkisinin de başta kurumsal kimlik olmak üzere çok geniş bir tanıtım programına ihtiyaçları vardı.

Afişinden, el ilanına, kartvizitinden tabelasına, dergisinden, tanıtım malzemelerine kadar çok işi var. Bu nedenle de birçok dizaynerla çalışma fırsatım oldu. Anladım ki şöyle büyük bir sıkıntı var.

Ya tasarım yapacak kişi sizin alanınızı en az siz kadar tanıyacak, ya da siz onun kadar çizim programına hakim olacaksınız. Siz yolu biliyorsunuz, o araba kullanmayı.  Eğer iki tarafta biraz yol katederse tamam  ama diğer türlü mümkün değil.

Yan koltukta oturmak beni tüketti. Sonunda bir hoca tuttum ve dizayn programı derslerine başladım. Ama düzenli çalışamadım, o da bir işe yaramadı.

Gün geldi ümitsizliğimin doruk noktasına çıktığı gün pes ettim ve açtım photoshop kitabını önüme. Yavaş yavaş uğraşmaya başladım.

Bir süre sonra fark ettim ki farklı bir dünyanın içindeyim. Oldukça renkli eğlenceli ve yaratıcı düşünme gerektiren bir dünya. Öğrendikçe sevdim sevdikçe öğrenme isteğim arttı. “Tıpkı çocuklarda göstermeye çalıştığımız gibi ”

Bir yandan da öğrenme tekniği geliştirmeye çalışıyordum. Nerden başlamalı nasıl ilerlemeli, neye göre gruplandırmalı. Aslında programla uğraşırken aynı zamanda da öğrenme kavramıyla ilgili uygulama yapmış oluyordum.

Bu dönemde fark ettim ki photoshop bir nevi terapi oldu benim için. Yeni bir şeyler öğrenmek beni dönüp durduğum çemberden çıkardı, kendime bir şeyler katmak bakış açımı değiştirdi.

Eskiden de benim sevdiğim şey buydu aslında. Birisi için değil, mecbur olduğum için değil, canım sıkıldığı için değil, boş zamanımı geçirmek için değil, yaşadığımı, nefes aldığımı geliştiğimi hissetmek için öğrenmeyi seviyordum.

Şu anda mesleğimle ilgili misyonum, en büyük hedefim bu hissettiğim duyguyu başta kendi çocuklarım olmak üzere, diğer çocukların da hissetmesini sağlamak. Bu beceriyi kazanmaları için onlara deneyim imkanı sunmak ve ortam yaratmak.

Bunun için işimi seviyorum, her şeye rağmenJ

Photoshop terapisi bana iyi geldi. Evet bu alanda profesyonel olmak gibi bir idealim yok ama en azından kendimi ifade edecek kadar kullansam bana yetecek.

 

Kim bilir belli mi olur, belki bir gün, ilk kitabımın kapağını kendim tasarlarım…

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir