mommy-blogging-wordpress-themes

Anne Bloglarına Nasıl Ulaşırım?

İnsanın bir taraftan bilgilerini paylaşırken, diğer taraftan da kendini geliştirmeye devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Belirli zamanlarda tıkandığımı, ilerleyemediğimi, aynı yerde dönmeye başladığımı hissederim. Önceden zamanım daha bol olduğu için  kurslarla, eğitimlerle, daha yoğun ilgilendiğim için bu eksikliği çok fazla hissetmiyordum sanki. Çalışmaya başladıktan sonra, zaman problemi biraz daha beni kısıtlamaya başladı ne yazık ki. Ama hayat çok hızlı bir şekilde devam ediyor ve  bizim alanımız yani eğitim alanı hem çok derin hem de en hızlı gelişen alanlardan birisi. Çünkü bire bir insanla hatta insanın da en hızlı değişim dönemi olan çocuklukla ilgili. Bu nedenle de paylaşım- gelişim dengesini daha sağlıklı kurmak zorundayız. 

Kayra doğduğunda en sevdiğim şeylerden birisi blogları takip etmekti. Özellikle de anne çocuk bloglarını. Bebekle birlikte mecburi ev hizmeti dönemlerinde bloglar bir nevi dış dünyaya açılan pencere gibiydi. Özellikle aktiviteleri blogger annelerden öğreniyordum. Sonra kendim de bir blog açtım ama anne bloğu olmadı, benimkisi yazı bloğu oldu.

Şimdi hala ara ara yine tarıyorum blogları. Ama o zamana göre sayılarının bu kadar arttığını fark etmemişim. Artık bir kısmı kazanç sağlayan ticari bir sektör haline gelmiş. Bu bir taraftan iyi diğer taraftan kötü olmuş.

Eski bloglara bakıyorum artık reklamlardan adam gibi paylaşımlar bulmak çok zor. Yenilere bakıyorum sadece çocuklarının ve ailelerinin fotoğrafları ve iki satır açıklama, kalan bölümlerde de yemek pasta tarifleri ile dolmuş her yer. Evet bu sektörün gelişmesini en çok destekleyen her gördüğüme blog aç diye tavsiye veren kişi bendim ama bunu kastetmemiştim ki. İki gün içerisinde tahminen 100e yakın anne bloğu inceledim ama içlerinden benim tavsiye edip “bunu takip edin, çok güzel paylaşımlar var, yararlanabilirsiniz” diyebileceğim 5 tanesi çıkar mı çıkmaz mı bilemiyorum.

Bloglar başlarda bireysel olarak günlük olarak kullanılan sayfalar gibi başladı. Sonra zaman içerisinde, insanların birbirinin hayatını izlemeyi sevmesi, merak, kendi fikirlerini açıklayacak platform arayışı, bilgi paylaşımı derken gelişmeye başladı.

“Kadına bir şeyin reklamını en iyi kadın yapar” mantığıyla birlikte uyanan reklam sektörü bunu kullanmayı akıl etti ve bloglara reklam yerleştirerek blog sahiplerinin de bundan para kazanmalarını sağladı. Böylece kadınlar için bir iş fırsatı ortaya çıkmış oldu. Tabi bunun için sayfanın takip edilmesi, yorumları, beğenileri, Google  analytics sonuçlarının iyi olması gerekiyor.

İki gündür Kayra için kavram öğretimi ile ilgili farklı bilmediğim aktiviteler varmı acaba diye anne bloglarının içerisinde geziyorum. Türk anne blogları ile yabancı anne bloglarını karşılaştırıyorum. O kadar büyük farklar var ki. Yabancı anne bloglarında onlarca aktiviteler, el işleri, örnekler, print alınabilecek çalışmalar var. Yüzlerce  Homeschool örnekleri, önerileri var. Onlara bakarken kayboluyorsunuz. Türk annelerin blogları ise oldukça kişisel bilgilerle dolu.

Tamam blog bir nevi online günlük demek. Herkesin serbest olarak yayın yapabileceği özgür bir alan. İsteyen istediğini yayınlayabilir. Bunlara hiçbir itirazım veya eleştirim olamaz.

Beni düşündüren gerçekte fotoğraf dışında orada paylaşılacak bir şeyin yapılmaması.

Çocuklar arasındaki fark, annelerin bakış açısını ve yetiştirme tarzlarını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Ama yine de çağımızın en büyük sosyal alanlarından birisi olduğunu düşündüğüm bloglar olmadan olmaz diyen bir bloggerım.

 

Not: Anne bloglarını araştırmak istiyorsanız birkaç öneride bulunabilirim.

İlk olarak Google kullanarak bir iki tanesine ulaştığınızda genelde blogların sağ tarafında “Takip ettiklerim” diye bir alan görürsünüz oradan diğer bloglara aynı şekilde diğerlerine derken bir zincire takılabilirsiniz. Ama şunu unutmayın herkes kendi tarzındakileri takip ederJ İlk bulduklarınızın sizin tarzınızda olması önemli.

İkinci olarak blogger annelerinin ortak paylaşımlarının olduğu veya oluşturdukları gruplar var. Onlara ulaşırsanız toplu listelere ulaşabilirsiniz.

Üçüncü olarak, özellikle yabancı anne bloglarına veya aktivite bloglarına ulaşmak istiyorsanız Pinterest kullanmanızı tavsiye ederim. Yabancı bloggerlarda daha yaygın olarak kullanılan bir program. Pinteresti dev bir ilan panosu gibi düşünebilirsiniz. Sayfalarından bir bölümü veya fotoğrafı panoya ekleyerek bir nevi reklam yapıyorlar. Bu bizde yaygın olmadığı için Türkçe kaynaklara ulaşmanız daha zor.

Son olarak Bumerang adında Hürriyet gazetesinin bloglarla ilgili bir reklam bölümü mevcut. http://bumerang.hurriyet.com.tr buradan da farklı bloglara ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir