Beyin Temelli Eğitimler

10 Günlük zihinsel eğitim ve hafıza teknikleri programımız sona erdi. Başarılı bir eğitimdi.  Yaptığım işte beni en çok keyiflendiren noktalardan birisi de insanların eğitim sonunda geldikleri yer ile başladıkları nokta arasındaki farkı görmek. Bu eğitimde ilk gün tek haneli sayıları toplarken zorlanıyorlardı son gün 4 basamaklı iki sayıyı çarpabilecek hale geldiler. Sadece 10 gün içerisinde.

Bunun yanında da 60 adet 0 ve 1 rakamlarından oluşan binary sayısını hafızaya alma, 30 adet karışık sıralı rakam dizisini hafızaya alma, en az 20 adet farklı kelimeyi sıralı veya karışık biçimde hafızaya alma, içerisine karışık rakamlar yerleştirilmiş 5×5 kare matrisi hafızaya alma gibi diğer işlemleri de yapabilecek hale geldiler.

Bunu görmek beni o kadar heyecanlandırdı ve mutlu etti ki. Umarım hayatlarının kalanında da bu teknikleri uygular ve alışkanlık haline getirirler.

İşte önemli noktalardan bir tanesi de bu. Beyin temelli eğitimler aynı spor gibidir. Hatta beyin sporu olarak adlandırılır. Toplam 3 etaptan oluşur.

Birinci aşama teknik öğrenimidir. Bunu isterseniz herhangi bir merkeze giderek veya da  setleri elde ederek öğrenebilirsiniz. Biraz ilgili ve istekli olan birisi için bu bölümde aslında çok ta bir problem yok.

İkinci aşama uygulama aşamasıdır. Bu aşamayı da eğitimler sırasında birlikte yapıyoruz. Hataları düzeltiyoruz, zaman analizi yapıyoruz ve yönlendiriyoruz. Setlerle de bireysel olarak bunu yapabilirsiniz fakat bu noktada güçlü bir irade ve istikrar gerekiyor.

Üçüncü ve en önemli aşama ise alışkanlıktır. İşte eğitimlere 100lerce kişi katılmasına rağmen çok az kişinin belirli hedeflere ulaşabilmesinin tek nedeni de budur.  O kişilerin, bu teknikleri  birer alışkanlık haline getirmesidir. Bu alışkanlık süresi en az 2 aydır. Bu konuda ancak bu işi seven, zevk alan, faydasına inanan insanlar başarılı olabilirler.

Gençlere göre yetişkinler bu aşama da biraz daha zorlanırlar. Çünkü hayatlarında oluşturdukları standart ve şartlanma kabukları biraz daha kalındır.Fakat bunu  aşabilenler daha hızlı ilerleyenlerdir. Çünkü onlarda gençlerde olmayan bilinç olgunluğu daha yüksektir.

Beyin temelli eğitimler (Hızlı Okuma, Hafıza Teknikleri, Zihinsel Matematik, Zihin Haritaları, mega aritmetik)  yetişkinler için alternatif olsa da bu devirde çocuk ve gençler için bir mecburiyettir.

Çünkü artık beynin çalışma prensiplerine uygun olmayan klasik bir eğitim sistemi ile gelecek inşa edilmiyor ne yazık ki.

Bunun açıklaması çok nettir. Bugün beyin hakkında bilinen şeylerin neredeyse büyük bir kısmı 1980 li yıllarda keşfedilmiştir.  Fakat bizim klasik eğitim sistemimizdeki müfredat, öğrenme sistemi, bilgi çeşitliliği geride kalmıştır. Her ne kadar son dönemlerde çaba sarf edilse de bu sistemle beynin algı hızına yetişmesi mümkün değildir. İdealist öğretmenlerimizin çabası bile buna yetmez.

Öğrencilerimden bir tanesi eğitimin ikinci ya da üçüncü gününde neden bunları okula bize bu şekilde anlatmıyorlar diye sordu bana. Ah keşke bilsem dedim.

12 yaşından önce mental aritmetik eğitimi almış, ardından 2 yıl içerisinde zihinsel matematik, hızlı okuma, hafıza teknikleri ve zihin haritalarını tamamlamış bir genç 14 yaşında beyin ve öğrenme için gerekli bütün teknik donanıma sahiptir. Üniversite döneminde kendini hiç zorlamadan istediği bölüme girer, rahat bir şekilde okur ve mezun olduğunda hayalindeki mesleğe kavuşmuş olur. Sevdiği işi yaptığı içinde başarısız olması mümkün değildir.

Tabi burada birkaç önemli nokta var. İlk olarak anne babalardaki ‘kursa gönderdim, parasını verdim vicdanım rahat’ mantığı ile çocuktaki ‘istediler gittim’ mantığının değişmesi gerekiyor. Aile gönderiyorsa uygulama sürecini takip etmek zorunda. Bazı çocukların bireysel olarak bu süreci tamamlaması zor olabilir.

İkinci nokta ise her eğitimin ardından en az 2 aylık bir alışkalık süreci olmalı. Arka arkaya gittim, bitti, hepsini öğrendim gibi bir mantık bu sistemde işe yaramaz.  Hızlı okuma eğitimi ise bu tekniklerle günlük okuma yapmalı, zihinsel matematik ise beynini devamlı formda tutmalı.

Bir eğitim alışkanlık aşamasını geçince diğer eğitim başlamalı.

Bu düzen, disiplin ve istikrar ve destek isteyen bir süreç. Aile kendi destek olamıyorsa bile bu konulara ilgili genç birinden destek alabilir.

Özellikle çocukların ve gençlerin kendilerine zor görünen birşeyleri doğru tekniklerle ve düzenli çalışma ile kısa sürede başarması, başarının arkasından gelen mutluluk ve özgüveni görmek beni inanılmaz mutlu ediyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir