modular-kirigami-eights

Hayallerim Yaş Aralıklarında

İnsanın yıllar sonra sevdiği işi yapabilmesi ne kadar güzel bir duygu. Etrafımdaki herkes yıllarca bana karakterime göre yanlış meslek seçtiğimi ve benim kesinlikle eğitmen olmam gerektiğini söyledi durdu. Her zaman kontrolümüzde olduğunu düşündüğümüz yaşam serüvenim şimdiye kadar buna izin vermedi.

Sağlıklı bir düşünce tarzı bizi, kontrolümüz dışında gerçekleşen olaylar hakkında,  keşkeler yerine, daha olumlu ve kazanç getirebilecek analizler yapmaya sevkeder. Bu çerçevede düşündüğümde bugün seçtiğim alanda başarılı olmam için geçmişime ihtiyacım olduğunu net bir şekilde görebiliyorum.

Bu zamana kadar uğraştığım farklı alanların parçaları, daha  yeni yeni birleşerek bambaşka bir resim oluşturmaya başladı. Resmin tamamı ortaya çıkmadı tabi ki,  fakat tahmin ettiğim tablo beni oldukça heyecanlandırıyor.

İlk olarak çocuklarla çalışmayı çok seviyorum. Onların o çok hızlı ilerleyen gelişimlerine eşlik edebilmek inanılmaz eğlenceli. Onlara hayatlarının tamamında kullanabilecekleri beceriler kazandırmak, daha önce fark edemedikleri pencereler gösterebilmek çoğu zaman varlığımın nedenini hissettiriyor. Bazen bu iştahım, idealistliğim, hırsım beni korkutuyor ama zamanla bu duygularında yerleşeceğini biliyorum. Ama hiçbir zaman bu yerleşme hevesimin azalacağı anlamına gelmeyecek . Çünkü sadece kafamdakileri gerçekleştirebilmek bile bir ömür sürer.

İnsanın sevdiği işi yapması  hayatının her aşamasının birbiri içerisinde sentezlenmesini  sağlıyor. Hele bunu anlayabilen bir hayat arkadaşına sahip olacak kadar şanslıysa, o yaşamın kıymeti biraz daha artıyor.

İşte bunu hisedebildiğiniz zaman, mesleğini seçme buna bağlı olarak hayatını şekillendirme aşamasında olan  gençlerle çalışmak daha heyecan verici oluyor. Bu enerjiyi onlara yansıtabilirseniz, meslek seçimlerinde yeteneklerinin, karakterlerinin ve mutluluklarının, en az matematik türkçe netleri kadar önemli olduğunu da gösterebiliyorsunuz. Hepsini olmasa da birkaçını bile saçma eğitim sisteminin acımasız dişleri arasında ezilmekten kurtarabilirseniz ne mutlu.

Hedeflerim ve hayallerimde artık yaş aralıklarında kaydediliyor. 0-6 yaş arasında yapmak istediklerim. Tabi ki Kayra bu guruba girdiği için hayallerimin rengi daha farklı.

6-12 yaş aralığındaki çocuklar için hayallerim bambaşka.  En eğlenceli gurup bu aralıkta. Buradaki düşüncelerim hep eğlenceli, oyun kapsamlı zeka gelişim programları üzerine kurulu. Origamiler, krigamiler, sudokular, gurup denge oyunları, zeka küpü turnuvaları, tangram yarışmaları, go klüpleri,satranç sporcuları, daha neler neler.

12-18 yaş gurubu. Aslında bu gurupla iletişim kurabilmek biraz empati gücü gerektiriyor. İnsanın hayatının tamamını etkileyecek, gidişata yön verecek kararların nerdeyse %90 ı bu aralıkta alınıyor ne yazık ki. Baskı, stres, karakter oluşumu, psikolji, hormonlar, hayat, neredeyse hepsinin en değişken olduğu bir aralıkta nasıl düzgün ve olgun bir kombinasyon kararı beklenebilir bunu anlamak zor.

Verdiğim teknik eğitimler, zamanında kendimin de aldığım ve kullandığım ve yararını gördüğüm eğtimler. Eğitime katılan her yetişkinin sonunda söylediği söz keşke bunları üniversite sınavına girmeden önce bilseydik. Ama gel gelelim gençler bunun ne kadar farkında.Çoğuna anlatabilmek çok zor.

Bu işin içine girdiğimden beri anladığım tek şey ailenin çocuğun karakteri ve geleceğinin inşasındaki payının  ne kadar önemli olduğu.

Ne iyi ne kötü, ne doğru ne yanlış eğitim sırasında  bunu kimse göremez bilemez. Aile veya eğitmen  ne zaman ki ektiğini tohumların baş verdiğini farkedip,  gidişatta bir gariplik olduğunu sezebilirse,  sanılandan daha çok şey yoluna girecek eminim.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir