images (1)

Mühendis Nasıl Konuşur ?

Mühendis gibi düşünmek. Evet böyle bir deyim var. Daha önce bu konuda  pek fzla düşünmemiştim ama geçenlerde başıma gelen güzel bir olaydan sonra bu konuya ilgim arttı. Sonra da daha çok duyar oldum, e malum etrafa bol miktarda mühendis olunca.

Bir gün Kayrato’nun  Metropark görüşmeleri için Zerrin Hanım’ın yanına gittim. Sıcak bir tanışma oldu ve ben kendimizi tanıtırken  7 yada 8. dk da Zerrin hanım bana “Siz mühendis misiniz?” diye sordu. “Evet” dedim “Hakan bey mi söyledi ? ”. “Hayır o sizin hakkınızda hiç birşey söylemedi” dedi.  Öylece kaldım. Nerden anladınız o zaman dedim. “Çünkü Mühendis gibi düşünüp, öyle konuşuyorsunuz” dedi. Daha önce hiç böyle birşey yaşamamıştım. Zerrin hanım sosyal zekası oldukça yüksek bir hanım ama bunu ifade ediş şekli şaşırtıcıydı. Genelde onun yaptığını ben yapardım, ufak ayrıntılardan hızlı bir şekilde karakter analizi yapabilirdim fakat buna rağmen şaşırdım.

Bu konuşma beynimin bir tarafında sorgulanırken dün akşam arkadaş sohbetindeki konu bir  muhasebeci  ve bir mühendisin exel programını  ne kadar farklı kullandığıydı. Mühendislerle çalışan ve çalışmayan muhasebecilerin farkları.

Kimsenin farketmediği bu tür yaşam ayrıntılarının sohbetleri hep tatlıdır. Hayat denen resim şeritinden bu tür kareler cımbızla çıkarılır ve irdelenir. Hele de irdeleyenlerin zeka, eğitim ve kültür seviyeleri yüksekse o sohbetin tadı vazgeçilmezdir.

Ben ders ve seminerlerimde yüzeysel olarak beynin bölümlerini anlatırken akılda kalıcı olması içinde meslek gruplarına göre örnekler veririm. Bazı meslek grupları beynin sadece bir bölümünü ağırlıklı kullanırken bazıları ikisini de dengeli kullanmayı öğrenirler.

İşte Mühendislikte her iki bölümü de kullanmayı gerektiren bir meslektir. Örnek vermek gerekirse Matematik bölümü beynin sol tarafındadır, boyut bölümü ise sağ tarafta. Mühendisler teknik resim kullanırlar, bunun için her iki tarafında aynı anda aktif olması gerekir. Matematik hesabını yaparken onu üç boyutlu da canlandırabilmeleri gerekir. Bu şekilde daha birinci sınıftan itibaren beyni böyle çaıştırabilmak için yönlendirilirler. Bazıları başarır bazıları başaramaz. İşte bu nedenle her mezun olan mühendis olmuş sayılmaz.

Burada herkesin atladığı birşey var. Üniversiteye gelene kadar aldığı eğitim ve dış etkenlerle birlikte,  zaten beyin çalışma sistemini, sağ – sol ağırlık dengesini kurmuştur. Üniversiteye gelmeden önce güzel bir değerlendirme yapılırsa bu denge farkedilir ve meslek seçimi de bu yönde yapılır. O zaman bireyin başarı oranı artar. Fakat bu değerlendirme yapılmaz herkes kafasına göre yada şans eseri kazanırsa işler karışır. Sol tarafı ağırlıklı çalışan birini mühendisliğe gönderirseniz diğerlerine göre daha fazla zorlanır ve başarısız olabilir.

Bazı insanlar ise genetik olarak ve yine diğer faktörlerle birlikte iki tarafı dengeli kullanabilirler. İlla mühendis olmalarına veya eğitimini almalarına gerek yoktur. Ama bunun üzerine birde buna uygun bir eğitim alırlarsa işte o zaman çok başarılı olurlar ve mesleklerini severek yaparlar.

İşte o zeka bulmacalarının, Azerbaycanda çok yaygın olan mantık derslerinin ana amacı her iki bölümü de aynı anda kullanabilme becerisini artırmak içindir.

Peki mühendis nasıl konuşur ? Ayrıntılara daha fazla önem verir, konuya göre hızlı veri toplar, doğrudan ifade etmesede verilere dayalı konuşur, mutlaka sebep sonuç bağlantısı kurar, olayı projelendirme ve adımlandırma hızı yüksektir, olayları analiz, teori ve sonuçlandırma aşamalarında değerlendirir. Soldaki analiz, matematik, sıralama ile sağdaki görsel, boyut, yaratıcılık bölümleri aynı anda çalışır.

Kaba taslak beynin nasıl çalıştığını bilirseniz karşınızdakinin hareketlerinden ve konuşmalarından kısaca bunu belirleyebilirsiniz. Bu da ilişkileriniz sırasında size avantaj sağlar. Ama bunları bilmek bile çoğu zaman şaşırmanızı engellemezJ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir