Fotokopi Günlüğü

Ruhsuz hayat sıradanlaşıyor. Günü kopyalayan nefes anlamsızlaşıyor. Duyguları irdelemek yoruyor. Fark edilmeyen duygularla yaşam elden kayıyor. Hepsini aynı anda yapabilmek… işte orada işler karışıyor.

Tatildeyim. Ruhen, bedenen, psikolojik. Beni tamamlayan bütün boyutlarımla tatildeyim. Aptal saatlerim biraz daha uzun. Uyku saatlerim ters yüz. Gecelerin sessizliği yine benim. Yalnızlığımla hasret gideriyoruz.

Önce ofisim, sonra evim, her yer elden geçti, temizlendi ve yaşama göre şekillenmek üzere nesneler yerlerine yerleşti. Kayrayla birlikte herşeyin “dağınık düzen” hallerini almaları bekleniyor.

Ertesi güne plansız uyanmak başta zor geliyor.  Derin bir vicdan azabı, “bir şeylere geç kalınıyor” duygusuyla harmanlanmış içimi tırmalıyor.  Sonra alışıyorum. Anlamsızlığa, boşluğa, savrukluğa, boşvermişliğe alışmak uzun zaman almıyor. İnceden keyfini almaya başlıyorum.

Dünyada ki en büyük lüks “kim, ne der?” düşüncesinden arınmak. Rollerin replikleri arasından sıyrılarak, gelişi güzel yaşayabilmek. Bunu iki tür insan yapabilir. Hayatta hiçbir sorumluluğu, hedefi, misyonu olmayan insanlar ve artık nesnel yaşamı aşmış, bakışlarını başka boyuta geçirmiş insanlar.  Bu ikisi arasında kalan “mücadele gurubu” için ise  çevreyle etkileşim her zaman önemlidir.

Bir mücadele gurubu üyesi olarak, her zaman olmasa bile,  en azından tatil zamanımda da bu lüksü yaşamak hoşuma gidiyor. Kısa sürede olsa rollerimi geri plana çekebilmek.

Dünya, içindeki sesi bastıracak kadar gürültülü olduysa eğer, alarma geçmek gerek. Dış sesleri kısıp, iç sesleri akord etmenin tam zamanıdr.

Yazmak, okumak, aptal gibi saatlerce film izlemek, balkon gecelerinde meditasyon,yemek yapmak, düşünmek, fotoğraf çekmek,hayal kurmak, uyumak, 24 saat pijamayla gezmek, işte tatil mantığı. Ruhsal tatil mekandan bağımsızdır.

Evet deniz, güneş, orman,hamakta uyumak gibi fotoğraf kareleri de eklenseydi muhteşem olurdu fakat bunlar Kayra’nın tatil kareleri. Onun tatili benim için çalışmak demek. Dinlenme turum, Kayranın Tatili başlayana kadar. Az zaman kaldı. Sanırım daha çok uyumalıyım.

Yalnızlık tatili, fotokopi günlüğünü renklendiriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir