su-kimyasi

O Tek Nefes, Ruhumun Rüzgarı

Kelimelere acıktım. Yazmaya acıktım. Beynim gurulduyor ama yiyecek kelime bulamıyorum. Bulduklarımı yazamıyorum, yazacaklarıma kelime yakıştıramıyorum. Ortalık ne çok dağılmış, toplayamıyorum.

Bütün rollerimi çantamda taşıyorum. İşte fena olanda bu zaten. Çantamın içi klasik kadınsı.  Hani seslilerin sesinin, diğerlerinin cisminin el yordamıyla takip edildiği çantalardan. Kadınların kollarını dirseklerine kadar sokup kafalarıyla gölgelere klavuzluk ettiği çantalardan.

Benim rollerin ne sesi var, ne cismi. El yordamıyla bulduğum roller bazen ortama aykırı geliyor. Ruhum annelik rolünde oynarken, bedenim patron oluyor. Parçalama diyorlar kendini sen bir bütünsün bütün ol. Parçalanırsan kaybedersin kendini. O çantanın ağırlığından kimin haberi var ki. Eyvallah bütün olalım, elbirliğince toplu oynayalım. Aykırıları budayalım. Oldu mu? Olmadı. Hem anne, hem öğretmen olunmazmış.

Yok kardeşim en iyisi çantayla gezmeli. Ben seviyorum o çantayı karıştırmayı. Sıkılınca döküp toplamayı. Dağılanları onarmayı. Parçaları guruplandırmayı. Tamam biraz zor oluyor, ara sıra sinir sistemim bozuluyor. Ama yine de renkleri seviyorum. Anne, sevgili, eş, öğretmen, müdür, mühendis, evlat, abla, yazar, fotoğrafçı, konuşmacı, hafızacı,arkadaş, dost, kardeş…

Bu rollerin kimine belge verdiler kimine gerek yok dediler. Kimini ben biçtim diktim giydim, kimini giydirdiler. Hepsini de sevdim. Kiminde iyim kiminde kötü. Notunu kendim verdim. Verenleri pek dinlemedim. Ben beni bilirim. Hergün tekrar tekrar okuduğum tek şey kendimim.

Ajandanın sayfalarını  rollerine göre ayır diyor rahmetlinin biri. Mantıklı geldi. Belki de şimdiye kadar kendini parçalama diyenlere inat duyduğum en mantıklı şeydi. Ta ki iki sayfa sonrasına kadar. Rahmetli Ajandanı ayır ama kendini ayırma demiş. Ayrı ayrı programla ama, bütün hareket et demiş. Karışık. Deneriz. Olabilir. Hatta becerebilirsek iyi bile olabilir.

Tek nefesle taşırız çantamızı. O tek nefes ruhumun rüzgarı…

—————————————————————

Nefesimin ruhumdaki hangi birikintiyi dalgalandıracağı belli değil. Birikintiler dalgalı, bulanık olsada, etrafında toplandıkları nehir berrak. Yönü belli, ulaşacağı okyanus belli. Gün gelecek o yağmur birikintileri de yolunu bulacak devrialeme teslim olacak.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir