0000000723700-1

2019 Kitap Serisi 5: Aeden Bir Dünya Hikayesi

AEDEN BİR DÜNYA HİKAYESİ

Azra  Sarızeybek Kohen

Sayfa:579

Everest Yayınları

Aeden… Kitabı bitireli yarım saat falan oluyor ve hala etkisindeyim sanırım. Neresinden başlasam nasıl anlatsam diye düşünmeden oturdum bilgisayarın başına. Öncelikle beni inanılmaz etkileyen kitaplardan biriydi. Kalın bir kitap 579 sayfa ama okurken beni zorlayan sadece gözlerim oldu. Yorgunluktan batmaya başladığında, ne yapsam geçirsem de devam etsem, diye düşündüren bir kitaptı.

İçeriği nedir? Bence insana göre değişir. Bilimkurgu diyebiliriz; uzaylı iki kişinin dünyayı insansılardan kurtarma çabası. İnsansıları özlerine doğru uyandırıp nasıl insan olabileceklerini anlatma çabası. Dünya da yaşadığımız ve yaşattığımız tüm pisliklerin yüzümüze çarpılması; çocuk tecavüzlerinden, organ mafyasından, savaşlardan, petrolden, silah kaçakçılığından, ilaç sektöründen, kanser ile otizmin bağından, makyaj malzemesi için kullanılan hayvanlardan, içtiğimiz sudan, çocuklara sunduğumuz şekerden, insanlığımıza ya da Numi ve Sonje’nin tabiriyle insansılığımıza uzanan bir hikaye.

‘Doğurduğu yavrusuna bu kadar eziyet eden bir türe insan denemez’ diyor hikayenin kahramanları bir yerlerde. Diğer yerinde ise güneş dururken dünyanın kanını(petrolü) emmek neden? diye soruyorlar.

Kitabı bitirdiğimde kendimi küçük hissettim. Bildiğim sandıklarımın ne kadarının doğru ne kadarının yanlış olduğunu düşündüm.

Yazar değişik bir kadın. Gerçi kendisine pek yazar demiyor amacı edebiyat değil sadece anlatmaya çalıştığı bir derdi var. Araştırdıklarını, bildiklerini, düşündüklerini, doğrularını paylaşmak ve kendi gibi düşünen insanlara ulaşabilmek için yazmış. Bilgiyi de en güzel şekilde kurguyla aktarmaya çalışmış.

Kitap içerisinde verdiği bilgilerin dayanaklarını altlara not düşmüş. Siz de araştırın demiş.

Anlatılanlar ilk defa duyduklarımız, gördüklerimiz ya da bilmediklerimiz değil sadece hepsini bir arada farklı bir bakış açısıyla sunmuş. Özellikle gençlerin ilgi göstereceği  şekilde.

Ben herkesin bu kitabı okumasını çok isterdim. Özellikle etrafımdakilerin okumasını daha da isterdim. İnsan bu tür şeyleri okuduğunda aynı şeyi okuyan birileriyle oturup saatlerce konuşmak, tartışmak, paylaşmak istiyor. Benim de bu kadar şeyin içerisinde kendi çapımda derdim bu işte..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir