derle topla

2019 Kitap Serisi 2: Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla

2019 Kitap Serisi 2

Hayatı Sadeleştirmek İçin

Derle Topla Rahatla

Yazar: Marie Kondo

Epsilon Yayınevi – 232 sayfa

Bu kitaba başlayalı epey olmuştu ama acele etmeden, uzun vadeye yayarak okuduğum için anca bitti. Neden zamana yaydım? Çünkü ev toplama sürecimde beni çok iyi motive ediyordu.

Kitabı okurken inanılmaz değişken duygular içerisindeydim. Bazen salağa yazılır gibi yazılmış bu kitap derken, bazen bu ayrıntıyı da unutmamış kadın dedim. Hele bazı bölümlerde kadının kesinlikle psikolojik rahatsızlığını olduğunu ve tedavi olması gerektiğini düşünürken son sayfalarda kendisi de az buçuk problemlerini itiraf etmiş  zaten.

Gerçekten bazen insanı bayıltacak kadar basit bir anlatımı var kitabın. Ama içerisindeki tavsiyelerin % 80lik kısmı bence makul, uygulanabilir ve işe yarayacak tavsiyeler.

Ben neler aldım bu kitaptan diye sorgularsak; birçok şeyi sıralayabilirim ama en önemlisi motivasyon kısmıydı. Kitabı okurken, elimden bırakıp, iki çekmece temizleyip tekrar devam ettiğim olmuştur.

Hoşuma giden şeylerden biri ise; bir evde olabilecek her bir eşyanın kategorize edilmesiydi.Belki kafamın işleyiş şekline uygun olduğu içindir kim bilir?

Konmari metoduna göre evdeki köklü temizlik; kıyafetler, kitaplar, kağıtlar, kategori dışı ve son olarak da duygusal eşyalar sırasına göre yapılıyor. Bunların içerisinde bazıları da kendi içerisinde bölümlere ayrılıyor: Örneğin kıyafetler:

-Üstler ( tişörtler, gömlekler, sweatshirtler vb. ), Altlar ( pantolonlar, taytlar, etekler vb. ) – Asılacak kıyafetler ( ceketler, montlar, takımlar vb. ) – Çoraplar – İç çamaşırları – Çantalar – Tamamlayıcılar ( şallar, atkılar, kemerler, şapkalar vb.) – Özel etkinlikler için kıyafetler (üniformalar, kayak kıyafetleri, mayolar vb) –  Ayakkabılar.

Tabi bir de en önemlisi ve en çok dikkat çekenlerden birisi katlama ve yerleştirme şekilleri. az bir çabayla bunu anlatan çok fazla video bulabilirsiniz o yüzden ben hiç ayrıntıya girmeyim.

En başta yapılan ve benim en sevdiğim kısım ise tabi ki azaltma. O işe girince neredeyse evdeki her eşyayla bir miktar iletişim kurmak zorunda kalıyorsunuz. Atayım mı atmayım mı derken  şöyle bir kendinizi yokluyorsunuz. Ben bunu nereden, ne zaman, hangi sebeple elde ettim ve şu anda ne kadar ihtiyacım var?  Sevgili Marie hanımımızın bingo sorusu da ‘Bu bana keyif veriyor mu?’ Akıl sizi ters konuda ikna edebiliyor ama duygulara müdahale edemiyorsunuz.

Özellikle bu atma, azaltma bölümü  size karakterinizle, satın alma alışkanlığınızla, takıntılarınızla ilgili çok fazla ipucu verebiliyor.

Eşyalar azaldıktan sonra ise hem ev hem siz rahatlıyorsunuz, iş yükü ciddi derecede azalıyor. Çekmece ve dolapların dağılma potansiyeli yarı yarıya düşüyor.

Ev yerleştirmek için kitap mı okunurmuş, millet nelerle uğraşıyor, insanların eli boş iş bulamamış, benim evimi kim benden iyi bilir ki gibi klasik düşünceler havada uçuşabilir. Bu metot herkese uygun gelmeyebilir ama bazen çok basit olmasına rağmen içinden çıkamadığımız, zamanımızı enerjimizi ve keyfimizi alan problemler, ufak desteklerle çok daha hızlı çözülebiliyor, yeter ki ön yargılardan kurtulup biraz da iradeli olalım.

Aslında yazılacak çok fazla şey var ama uzatmak istemiyorum. Zaten konmari yöntemi diye Google amcaya sorarsanız önünüze bunları benden çok çok daha iyi anlatacak yüzlerce deneyim sayfaları, videoları gelecektir.

Son olarak bu kitapla ilgili beni çok şaşırtan ve güldüren bir şey anlatmak istiyorum. Kitabın bir bölümünde şöyle diyor ‘Duygusal eşyalarınızdan kopamadığınız için ailenizin evine yığmayın’

Ben vereceğim eşyaları kategorize ederken kolilerden birisi her zaman kız kardeşime ait oluyor. Özelikle çocukların oyuncakları, kıyamadığım kıyafetleri, el işleri vs. onun kutusuna giriyordu. Kitaptaki bölümü okudum geçtim ama hiç üzerime alınmamışım nedense. Ta ki kız kardeşimden  ‘Deyyan atmaya kıyamadıklarını bana mı gönderiyorsun? Benim burada birikiyor, sen hafifliyorsun da ben ne yapıcam acaba? Sorusu gelene kadar. Bunu duyunca epey güldüm, dedim: kitapta da tam bundan bahsediyordu sanırım…

Eğer ev işlerinden fenalık geldiyse, kendinizi devamlı aynı giysileri katlarken ve aynı oyuncakları toplarken buluyorsanız, ev sık sık kontrolden çıkıyor ve bu sizi strese sokuyorsa önyargılarınızı bir kenara koyup bu kitaba bir göz atın derim. Kitap okumaya zamanım yok derseniz videolarda işinizi görür sanki.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir