Down Sendromlu Bir Arkadaşım Var

 Yazar: Jennifer Moore-Mallinos

Yayınevi: TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları

 

Bu kitabı ilk olarak  “Bir Dolap Kitap” isimli çocuk kitaplarını anlatan  bir blogda görmüş ve çok şaşırmıştım. Biz down Sendromlulara Kayragiller de diyoruz. Çünkü Kayra da bir Down sendromlu.  Bu nedenle bu kitap bizim için oldukça özel.

Down sendromu’nun ne olduğunu burada uzun uzun anlatacak değilim, bilen biliyordur, bilmeyende google amcaya sorabilir. Belki başka zaman uzun uzun konuşuruz.

Tübitak yayınlarından çıkan bu kitapta çocuklara down sendromu hakkında bilimsel açıklama yapmak yerine, down kısaca, dostlukla kurgulanmış bir hikayeye kahraman yapılmış. Ne farklılıklara uzun uzun girilmiş ne de çocuğun özellikleri Down Sendromluların baskın özelliklerinden seçilmiş. Bu çok akıllıca olmuş, belki de kitabın en sevdiğim kısmı buydu.

Toplum bilinçlendirilmesi artık çekirdekten ve farklı bir tarzda yapılmaya başlanıyor. Kabuktaki cahillik farklıları çok yordu artık. Bu cahillikleri temizlemek için harcanılan enerji başka kanallara aktarılsaydı farklı bir dünyada yaşıyor olurduk sanırım.

Bu arada kitabın yabancı kökenli olması bilincin nereden nereye aktığının da göstergesi olabilir mi, bilinmiyor,  daha tartışma konusu. Ben hala Türkçe kökenli böyle kitaplarında olabileceği, sadece bizim haberdar olamadığımızı düşünmek istiyorum.

Bir de çizgi film kanalının birinde Down Sendromlu bir kızı (punky) anlatan yeni bir çizgi film başladı. Yani devir tersine dönecek ve artık çocuklar anne babalara anlatacak. Farklılık ne demek, bununla nasıl yaşanır, artık normalin standartı kalmadı gibi cümleleri kısa zaman sonra onlardan dinleyeceğiz..

“İnsanları etiketsiz,  bireysel değerlendirme devri” başlayacak yakında.

İlk fırsatta bu kitaptan bir kaç koli alıp çocuklara hediye etmeyi düşünüyorum.

Çocuk kitapları az anlatır, öz anlatır ama çoğu zaman yetişkinlerinkinden daha felsefi, daha derin ve anlamlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>