Iyi_Hissetmek

İyi Hissetmek

Yazar: Dr. David Burns

Yayınevi: Psikonet

Bu kitabı alalı 6 ayı geçmiştir herhalde. Bir arkadaşımın şiddetli tavsiyesi üzerine almıştım. Elime almak bir türlü kısmet olmamıştı. Şu anda ise iyi bir başucu kitabı olabileceğini düşünüyorum. 

Bu tip kitaplar Kendine Yardım Kitabı olarak geçiyor. Ne psikoloji ne de kişisel gelim kategorisine giriyor. Bu türde birçok kitap var ama çok zor bir konu olduğu için başarı oranları yüksek değil. Siz psikologa gittiğinizde sizi dinliyor, tanıyor, ona göre teşhiste bulunuyor ve tedavi planı uyguluyor. Kitaplar ise geniş bir kitleye hitap ediyor. Genel düşünce,” Herkes özeldir genel bir teşhis asla başarılı olamaz”. Bu düşünce tarzı da hala tartışılıyor. Bir açıdan bakıldığında insanların problemleri aslında çok da birbirinden farklı değil. Diğer açıdan bakıldığında problemler aynı olabilir ama tedaviler farklı.

İşte kitaplardaki sorun bu dengeyi kuramamalarıdır. Bu türde kitaplar içerisinde okuduğum en başarılı kitap diyebilirim. Bu konuda bir çok araştırmayı da ilk sayfada okuyabilirsiniz. Problem olabilecek konuları geniş bir yelpazede ve analitik olarak ele almış. Anlatım sohbet havasında. İlk etapta kendi kendine teşhise yardım ediyor sonra seçenekler sunuyor. Yalnız bu kitabı kağıt kalemle okumak gerekiyor hatta işi ciddi alırsanız defter bile açabilirsiniz. İlla problemin olmasına gerek yok normal gibi görünen bir çok yanlış davranışı fark etmenize de neden olabilir.

Örneklerle de desteklenmiş ama bu tür yabancı yazarlı kitaplardaki en büyük eksi toplum kültürlerinin farklı olması. Bu nedenle verilen örnekler çok etkin olmuyor. Bir de geniş kapsamları olduğu için bazı konular çok fazla detaylandırılıyor bu da sıkabiliyor.

Kendi psikolojisiyle ilgilenmeyi seven, psikolojiye meraklı, biraz sıkıntısı olup nasıl çözeceğini bilemeyen, kimseyle paylaşamayan ve profesyonel destek alma imkanı olmayan insanların faydalanabileceği bir kitap. Problemi olmayan  insanlar içinde kendini yeniden tanıma fırsatı yaratıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir