Reggıo Emıllıa Yöntemiyle Harika Çocuk Yetiştirmek.

Yazar: Louıse Boyd Cadwell

Yayınevi: Kaktüs Eğitim

Farklı eğitim yöntemlerini incelemek hem hoşuma gidiyor hem de bana çok şey katıyor. Şimdiye kadar incelediklerimin içerisinde favorim tabi ki Montessorie eğitimi. Fakat hiç biri tek başına mükemmel değil. Çoğu  zaman eğitimde belirli bir yöntem tercih edilmeli mi sorusunu tartışıyoruz. Her anne baba pedagoji mezunu değil. Anne baba kursları da açılmadığına göre çocuklar el yordamıyla, toplum yargıları ve kaynağı unutulmuş alışkanlıklarla yetişiyor. İçinde bulunduğumuz devir “el yordamı çocuk eğitimi” tekniğini kabul etmiyor. Buradan yola çıkarak bence eğitim yöntemlerini takip etmek çok da yanlış sayılmaz. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta sanırım uygulamanın esnekliğinde.

Reggıo Emılıa sanıldığı gibi bir kişi değil. İtalya da bir kasabanın adı. İkinci dünya savaşından sonra  bilinçli anne ve babaların  kasaba içerisinde  okul öncesi eğitimle ilgili yaptıkları çalışmalar bu yöntemin doğuşudur.

Çocukların doğa ile iç içe olmaları ve sanatla kendilerini ifade edebilmeleri bu eğitimin esasıdır.  Derste oturup ağaçları işlemek yerine ormana çıkıp her çocuk bir ağaç evlat ediniyor.

Yazar Amerika da yaşarken bu yöntemin eğitimini almak için eşi ve çocuklarını da yanına alarak kasabaya taşınıyor. Kitapta yöntem, örnekler üzerinden işleniyor. Yazarın sohbet havasındaki samimi ve yalın anlatımı okumayı kolaylaştırıyor. Sadece bazı örnekler üzerinde çok fazla durulması biraz sıkıcı oluyor.

Bence idealist eğitimciler için güzel bir kitap. Eğitimi farklı  bakış açılarıyla harmanlamak çocukların kazancıdır.  Modern eğitimciler bu tür yayınları kesinlikle takip etmeliler.

Çok çok dolu bir kitap diyemem ama konuyla ilgilenenler için tavsiye edebilirim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>