Yere Düşen Dualar

 Yazar: Sema Kaygusuz

Yayınevi: Doğan Kitap

Kitap dostluğu inanılmaz özel bir dostluktur. Benim de böyle bir dostum var ki bu nedenle kendimi çok şanslı hissediyorum. İşe başlamadan önce hafta da bir gün kitap kahvaltımız olurdu. Hem kahvemizi içer hem de sohbet ederdik. Okuma zevk ve tercihlerimiz çoğu zaman farklı uçları bulabiliyor bu birbirimize daha çok şey katmamıza neden oluyor. İşte bu kitap bu dostumun tavsiyesiydi. Çok fazla sıkıcı okudun biraz renk katalım kelimelerine dedi ve bu kitapla edebiyat nefesi almamı sağladı.

Bu genç  yazarla ben de yeni tanıştım. Genç ve bence başarılı yazarlardan. Bir çok kitabı yayınlanmış ama  bu ilk kitabıymış.

Yere düşen dualar birbirine bağlı  iki farklı bölümden oluşuyor. İlk bölümde küçük bir adada yaşayan bir genç kızın ağzından kendi hikayesi anlatılıyor. İnanılmaz güzel cümle yapıları ve kelime oyunlarıyla süslenmiş sayfalarda çok fazla replik yok. Yani çok kahramanlı hareketli bir roman denemez. Daha özümsenerek anlatımın tadına varılarak okunacak bir kitap. Hikaye kendini peşinden koşturan cinsten değil. Anlatımın farklılığı daha çok ön planda. İkinci bölüm ise bu genç kızın yazdığı fantastik kokulu bir hikayeyi anlatıyor. İkinci bölümün girişi biraz zorlayıcı ama ilerde kendi kapasitesinde hızlanıyor.

Bu romanı biraz edebiyata merakı olanların okumasını kesinlikle tavsiye ederim Fakat ben çok tasvire gelemem, sıkılırım bana şöyle akıcı hareketli romanlar iyi gelir diyenler için pek yorum yapamıyorum. Ama bence bu yazarın kendine has özel bir okuyucu kitlesi var.

Genç Türk yazarlara şans verilmesi taraftarıyım. Oldukça verimli bir akım geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir