indir (3)

16- Şimdi’nin Gücü

Şimdi’nin Gücü

Eckhart Tolle

Akaşa Yayınları- 241

Şimdi’nin Gücü beni ısrarla çağıran kitaplardan birisi. Birkaç yıl önce nereden ve nasıl olduğunu hatırlamadığım şekilde almışım ve kitaplığımda duruyordu. O zamanlar okumaya teşebbüs ettiğimi ama pek adapte olamadığımı hatırlıyorum.  Öylece okunma sırasını bekliyordu. Son zamanlarda ise okuduğum kitap, makale ve röportajlarda bu kitabın ismine çok sık rastlamaya başladım. Hatta anlatanlar çıtayı o kadar yükseltiyordu ki, kitabın hayatlarını değiştirdiklerini, değişimlerinin başlangıcı olduğunu, okudukları diğer hiçbir kitaba benzemediğini söylüyorlardı. Onları okuyunca kitabı hem merak ettim hem de ciddi bir ön yargıya sahip oldum. Daha doğrusu kitaptan beklentim yükseldi.

Kitabı okumaya başlayınca da herkesin ne demek istediğini gayet net bir şekilde anladım ve aşağı yukarı onlarla aynı fikirdeyim denebilir. Yani benim değişim sürecimde ki temel taşlardan biri olabilecek bir kitap.

Kitabı çok hızlı okuyamıyorum çünkü her bir cümle kendi içerisinde sayfalara açılıyor. Durup düşünmem, sentezlemem ve hazmetmem gerekiyor. Altını çizerek okuyorum ama her satırı yazasım, çizesim geliyor. Kitabın yarısında, bitirince tekrar baştan okumam gerektiğine karar vermiştim bile.

Peki kitap ne anlatıyor?

Kitap şimdi de yani olduğun ‘an’ da kalabilmeyi anlatıyor. İçindeki gerçek  Var’lığa ancak bu şekilde ulaşabileceğini söylüyor.

Düşünce, zihin, düşünce-sizlik, zaman, ego bilinç vb kavramlara çok farklı bir bakış açısı sunuyor hatta tanımlarını değiştiriyor. Hayatta var olabilmek için ihtiyacımız olan zihnimizin yönetimi ele geçirdiğinde bizi nasıl değiştirdiğini ve asıl benliğimizden nasıl uzaklaştırdığından bahsediyor. Zaman , geçmiş ve gelecek kavramları’nın sadece zihnin kendi sürekliliğini sağlamak için kullandığı silahlar olduğunu ve bizim zihnimiz olmadığımızı anlatıyor. Kendi benliğimize ulaşabilmek için zihnimizi nasıl kontrol altına alabileceğimizi ve olduğumuz an’da kalarak zamandan nasıl kurtulabileceğimizi söylüyor.

 

Benim için çok önemli bir kitap oldu ‘Şimdi’nin Gücü’ . Altını çizdiğim yerlerin hepsini yazamayacağım ama fikir sahibi olmanız için birkaç tanesini ekledim.

  • Zihninizle özdeşleşme, ki bu düşünmenin durdurulamaz ve istem- dışı bir hale gelmesine neden olur.
  • Köpeklerin kemik çiğnemeyi sevdiği gibi, zihin de sorunları çiğnemekten hoşlanır.
  • Bir çok insan kafasında sürekli kendisine saldırıp onu cezalandıran ve yaşam enerjisini tüketen bir işkenceciyle yaşar. Bu hem tarifsiz bir ıstırap ve mutsuzluğun, hem de hastalıkların nedenidir.
  • Ego için şimdiki an mevcut değildir. O sadece Geçmiş ve geleceği önemli görür.
  • Duygu Zihin ve bedenin buluştuğu yerde ortaya çıkar. O bedeninizin zihninize gösterdiği tepkidir, ya da buna, zihninizin bedendeki yansıması da diyebiliriz.
  • Kuşkusuz siz tüm düşünce kalıplarınızın bilincinde değilsinizdir ve genelde yalnızca duygularınızı izleme yoluyla onları fark edebilirsiniz.
  • Eğer duygularınızı hissedemezseniz, eğer onlarla bağlantınız kesilmişse, en sonunda onları fiziksel düzeyde bir hastalık ya da hastalık belirtisi olarak deneyimleyeceksinizdir.
  • Siz şimdi’nin gücüne erişemediğiniz sürece, deneyimlediğiniz her duygusal acı geride içinizde yaşamayı sürdüren bir acı kalıntısı bırakır.
  • Beklemek bir zihinsel haldir. Temelde bu sizin geleceği istediğiniz, şimdiyi istemediğiniz anlamına gelir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir