masal-nazli-cevik-azazi-muzipmasalcini

2019 Kitap Serisi 12: Masal – İki Dünya Arasındaki Aşk

Masal – İki Dünya Arasındaki Aşk

Nazlı Çevik Azazi

Kişisel gelişim- İnceleme

Doğan Novus yayınları – 197 Sayfa

Masal; farklı düşüncelerle aldığım, daha farklı düşüncelerle okuduğum, hiç beklemediğim düşüncelerle bitirdiğim değişik bir kitap. Kitabı okurken devamlı bu kitabı hangi kategoride anlatmam gerektiğini düşündüm ama bir türlü emin olamadım. Bitirdikten sonra kapağına bakarken sağ üst köşeye belli belirsiz yazılmış kişisel gelişim- inceleme yazısı ilişti gözüme, gülümsedim. Demek ki benim dışımda başkaları da bu kaygıyı hissetmiş ve çoğu kitapta pek görülmeyen bir şey yapmışlar, kitabın kapağına kategori yazmışlar dedim, kendi kendime. Masal beni farklı diyarlara götürdü diyebilirim.

Ben hafıza ve zeka eğitimlerim sırasında bakış açısı üzerinde çok dururdum. Olaylara, insanlara, problemlere başka noktalardan, başka gözden bakabilme becerisi beyni dinamik tutan becerilerden biridir. Hatta bu beceri İnovasyon, yaratıcı düşünme eğitimlerinin olmazsa olmazıdır. Yaşımız ilerledikçe ve hayatımız belirli bir otomasyona girdikçe beynimizi daha az kullanırız. Hele de bir şeyleri farklı şekilde yapamıyorsak, yani; eve hep aynı yoldan yürüyorsak, aynı tarzda okuyorsak ( ya da hiç okumuyorsak), aynı insanlarla, aynı yerlerde görüşürüp, aynı şeyleri yiyorsak vs. Bu kendimizi güvende hissettirirken, beynimizi de gitgide pasifleştirir.  Bu yüzden biz; farklı türlerde müzik dinleyin, farklı türlerde okuyun, yeni yerler keşfetmekten korkmayın deriz hep. Beyninizi şaşırtın, ona alışık olmadığı şeyler göndererek ayağa kaldırın.

Bu kitap içeriğinin yanı sıra; insana tam da bu dediğim farklı bakış açısını sunan kitaplardan birisi oldu.  Hayata masal gözünden bakabilmek, masallara ise hayat muamelesi yapabilmek.

Okurken yazarın işine olan aşkını, samimiyetini, heyecanını ve mütevazi bir biçimde bütün bildiklerini paylaşma arzusunu çok net hissettim. Hatta nerelerde yazarken zorlandığını, hangi bölümleri daha kolay yazabildiğini bile az buçuk anladım ve bu bana çok sıcak geldi.

 

  • Kahraman içimizdeki uyuyan yaratıcı potansiyelleri harekete geçiren yanımızı temsil eder.
  • Rüya ve masalın en önemli ortak noktası imgelerin diliyle konuşmalarıdır.
  • Sembol kavramını anlayabilmemiz için öncelikle İmge kavramını iyi anlamamız gerekir.
  • Gerçek hayat bütünüyle karşılaşmadır ve bu karşılaşmaların niteliği insanın bu dünya üzerinde kendini nasıl var edebileceğini belirler.

 

Bu alıntılar aşağı yukarı kitabın içeriği hakkında fikir verebilir diye düşünüyorum.

Bu kitabı okurken içimde çok eskilerden beri var olan ama uzun süredir uyuyan bir şeyler kımıldanmaya başladı. Sevdiğim, bana keyif veren, kendimi bulduğum, bundan sonra da devamlı masamın bir köşesinde durmasını istediğim bir şeyleri hatırladım sanki.

Ben her gün uyumadan önce çocuklarıma en az iki kitap okuyan ve bunun üzerine bir de masal anlatan bir anneyim aslında ama ne kadar sevsem de bir süre sonra eziyet haline geldiği zamanlar oluyordu. Bu kitaptan sonra biraz daha irkildim ve eziyeti bir kenara biraz daha bilinçli olmam gerektiğini hissettim. Anladım ki kesinlikle masal repertuarımı genişletmem gerekiyor. Ben şimdiye kadar bu işi daha çok eğitici boyutta görüyordum ama bu bakış açımın da değişmesi gerekiyormuş…

Bütün bunların dışında alıntı yaptığı kitapları ayrıca ilgilimi çekti, masal dünyasının kapısını açarken, bu işi burada bırakmadan, arkasından diğerlerini de sürüklemiş gelmiş, dil ucuyla bunlara da bakın demiş gibi geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir