kddk

2019 Kitap Serisi 13: Konuş ki Dinlesin – Dinle ki Konuşsun

2019 Kitap Serisi 13: Konuş ki Dinlesin – Dinle ki Konuşsun

Anne Baba Akademisi

DK Yayınları – 335 sayfa

Adele Faber – Elaine Mazlish

Bu mart ayının ilk kitaplarından aslında ama hala bitmedi. Özellikle bitmedi çünkü kısa zamanda okunup rafa kaldırılacak türden bir kitap değil. Giriş bölümlerinde güzel bir şey demiş yazarlar ‘Biz bu kitabı on yılda yazdık, siz de ona uygun sürede okuyun, hemen bitirmeye çalışmayın’. Gerçekten de öyle gidiyor.

Bende eskilerden kalma bir alışkanlık var; her ay mutlaka kitap listemin içerisinde çocuk gelişimi ile ilgili bir kitap çıkar fakat okunma sıralarında hep geride kalırlar. Bir dönem tamamen bıraktım dedim, artık çocuk gelişimi okumayacağım, fakat o dönemlerde bile kargodan gelen kitapların içerisinde bir iki kitap çıkıyordu. Çocuk gelişimi ile ilgili satın alma alışkanlığı oluşmuş fakat okuma hızı oldukça yavaşlamış. Bunun nedenleri ise gayet net: Uygulanabilirliklerinin çok zor olması, akademik bilgi ile gerçek aksiyon arasında sıkışıp kalma, yan etki olarak birde bilip de yapamamanın verdiği vicdan azabı, çok bilmenin getirdiği paranoyaklık vs.

Fakat bu kitap öyle değil. İki farklı psikolog tavsiyesi ile aldım ve şimdiye kadar nasıl okumadım diye de çok düşündüm. Kitap birkaç bölümden oluşuyor. Teknik bilgi, deneyimler ve sizin için olan uygulamalar, mini testler. Bazı yerlerde ters köşe olmadım değil. Çocuk için konuşulan şeyleri sizin üzerinizden test edip, kuvvetli bir empati doğurmayı iyi başarmışlar.

Deneyimleri okurken ‘ hadi canım, o kadar da değil, bizim çocuklar yapmaz’ diye düşündüğüm birkaç şeyi, acaba mı, diye Can üzerinde denedim ve başarılı oldum. Kendim de oldukça şaşırdım ama işe yaradı. Ve bunun sonucunda anladım ki kitapta anlatılan uygulamaları alışkanlık haline getirebilmek için zaman gerekiyor. O zaman zarfında da bu kitabın el altında bulunması şart.

Özet olarak diyor ki çocuklarla iletişim kurabilirsen problemleri çok daha kolay ve kısa sürede çözümleyebilirsin. Çocuklarla iletişim kurabilmek için ise öncelikle onların (şimdiye kadar anladığını sandığın) duygularını anlayabilmek ve konuşma tarzını, kelimelerini buna uygun olarak değiştirmek gerekiyor.

Başlarda çok zor oluyor tabi ama yavaş yavaş düzeliyor sanki. Ben de yolun çok başındayım ama uyguladığım şeylerin işe yararlığını görünce çaba sarf etmeye değer diye düşünüyorum.

Bence her anne babanın ve eğitmenin kesinlikle okuması gereken güzel bir kitap. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir