0001748985001-1

2019 Kitap Serisi 14: Çakralar

ÇAKRALAR

Anodea Judith

Ganj yayınları: 213sayfa

Kitaba birkaç açıdan bakmak istiyorum. Fakat ilk olarak Yoga, meditasyon, çakralar, kuantum ile yeni ilgilenmeye başlamış ve çakralar konusunda sade bir dille ama kaliteli bilgi almak istiyorum diyenler kesinlikle okusun derim.

‘Kitap boyunca üzerinde konuştuğumuz yaşam gücü enerjisi donanımla yazılım arasında bağlantı kurulmasını sağlayan ve bilgisayarın tamamını dolaşan elektrik akımıdır’ Gibi güzel benzetmeler eğlenceli ve akılda kalıcı olmuşlar.

Çakralar, vücudumuzda bulunan yedi enerji merkezi!

  1. Çakra: Kuyruksokumu sinir ağı – Toprak
  2. Çakra: Sakral sinir ağı – Su
  3. Çakra: Güneş sinir ağı, (Göbek deliği ) – Ateş
  4. Çakra: Kalp sinir ağı – Hava
  5. Çakra:Boğaz sinir ağı – Ses
  6. Çakra: Şah damarı sinir ağı (üçüncü göz) – Işık
  7. Çakra: Beyin Korteksi – Bilinç

Her bir bölümde bir Çakrayı;  anlamı, simgesi, egzersizleri, gelişim aşaması, kötü yönü, aşırılıkları ve yetersizlikleri ile birlikte anlatıyor. Kitabın iyi yönlerinden birisi gerçek yaşamla kurduğu bağlantıların anlaşılabilir olması.

Duruş ve nefes, bizim için en önemli ama en önemsemediğimiz konulardan ikisi. Vücudumuzdaki enerji akışı için ikisinin de düzenlenmesi ve farkındalığımızın ciddi oranda artması gerekiyor. Yani kitaptan hiçbir şey almasak bile bunlar akılda kalıcı oluyor.

Bu yazıya başlamadan önce kafamda kitaptan alıntılar yapmak vardı özellikle de çizdiğim yerlerden fakat kitabı açıp her yerinin çizildiğini görünce nereden başlayacağımı bilemedim. O yüzden bu konulara meraklı olanların okuması en güzeli diye düşünüyorum.

Kitaba diğer bir noktadan bakmam gerekirse yazdığı kitabı içerisinde kendi reklamını yapan yazarları genelde itici bulurum. Bu benim gözümde kitabın ve yazarın seviyesini düşürür. Zaten beğenen ve ilgilenenler ne olursa olsun gerekli kaynaklara ulaşacaklardır diye düşünürüm. Hele de bu tür işlerle uğraşan insanlar daha naif, daha sade ve daha az hırslı olmalı gibi geliyor. Bu kitapta da  hoşlanmadığım tek şey buydu, kendi reklamını yapması. Fakat aynı işle 40 yıl uğraşan kişinin bilgi ve deneyimleri dinlenmeye değer diye düşündüğüm için ve anlatımı da hoşuma gittiği için tavsiye edebilirim.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir