0000000027135-1

2019 Kitap Serisi 15: Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Ahmet Hamdi Tanpınar

Zamanında Hızlı okuma eğitimi verirken en çok üzerinde durduğum konu; neyi, ne amaçla okuduğunu bilmekti. Tek bir okuma hızının olamayacağını ve bunun okuduğun metnin içeriğine, kelime kapasitesine ve okuma amacına göre değişiklik göstereceğiydi.

Okuma hızı bir tarafa, her kitap okuyana farklı bir dünya açar. Bunu herkes bilir ve kabul eder fakat şöyle de bir şey var; Ahmet Hamdi Tanpınar gibi gerçek edebiyatçıların eserlerinin açtığı dünyaların ucu bucağı yok.

Ben sıradan ve çok fazla edebiyat kültürü olmayan biri olarak aldığım keyfin ve duyduğum hayranlığın tarifi yok.  Ana konuyu, eserin anlatmaya çalıştığı derdini, tarihsel bakış açısını, altta yatan göndermeleri bir kenara koysak dahi, sadece o dilin, anlatımın, tasvirlerin verdiği lezzet paha biçilemez.

Ben kitabı okumadım, dinledim. Spor yaparken dinledim ve hatta kitap için spora gittiğim günler olmuştur.  Yürüme bandında kendi kendime güldüğüm de çok olmuştur. Bazı yerleri dönüp dönüp dinlediğim, her dinlediğimde de ilk defa dinliyormuşum gibi hissedip ‘ ben nasıl kaçırdım bu bölümü dediğim de az değildir.

Kitap elimde olsaydı alıntılar yapmayı çok isterdim ama dinlediğim için bu zor biraz. Fakat youtube da kitabın dinleyebileceğiniz okumaları var. Hatta Barış Özcan’ınkini de tavsiye ederim.

Ben bir Ahmet Hamdi Hayranıyım bundan önce ‘Huzur’u okumuştum ve günlerce herkese oradan alıntılar yapmıştım. Sırada ‘Mahur Beste’ var. Okuması çok kolay kitaplar değil ve diğerleri gibi üç beş günde bitmiyor, bitmesinde zaten. Çok zorlandığım da oluyor ama dediğim gibi onlardan aldığım keyfe değer.

Peki saatleri ayarlama Enstitüsü ne anlatıyor? Ene genel tabirle Hayri İrdal karakteri kendi ağzından hayat hikayesini anlatıyor.

Ben kitap konusunda ne düşündüğümü ve hissettiğimi anlattım, Kitabın konusu hakkında en güzel bilgiyi  http://www.tanpinarmerkezi.com/mehmet-kaplan-saatleri-ayarlama-enstitusu/ adresinden daha güzel alabilirsiniz.

Kendine güvenen, edebiyat seven, acelesi olmayan ve aheste aheste keyif için okumak istiyorum diyenlere şiddetle tavsiye ederim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir