0000000667618-1

2019 Kitap Serisi 6: Noktürnler

Noktürnler – Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler

Kazuo Ishiguro

Yapı Kredi Yayınları – 149 sayfa

Ben birkaç kitabı aynı anda okurum. Özellikle de bir tarafta psikoloji, gelişim veya bilgi kaynaklı ağır bir kitap okuyorsam, aralara nefes almak ve okumaktan soğumamak için kısa, keyifli öykü kitapları sıkıştırırım. Eğer bunu yapmazsam ağır kitapları çok da hevesli okumuyorum ve bir süre sonra kitap okumak için kendimi zorladığımı fark ediyorum. Keyiften çok görev haline geliyor ve sonunda da okumayı bırakıyorum. Uzun bir süre de elime kitap alamıyorum. Bunun olmaması için bulduğum çarelerden birisi de işte aralara bu tür kitapları serpiştirmek. İşe yaradığını da söyleyebilirim.

Bu bir öykü kitabı. İçerisinde ucundan kıyısından bir şekilde müzikle alakalı beş adet öykü bulunmakta. Kitap müziğe dair öyküler olduğu için dikkatimi çekmişti. Gerçi benim kafamdaki daha derin müzik ilgisi olan bir kitaptı ama bu da fena gelmedi. Öykülerin kahramanları farklı alanlardan müzisyenler. Özellikle de pek tanınmamış, kendine grup arayan veya bulundukları gruplarda arkalarda çalan, hep hayalleri olan, kendilerini müziğe adamış ama genelde aç olan müzisyenler. Ekonomik zorluklar yüzünden istemedikleri şeyleri yapan, bunun için kendilerini kendilerine ihanet etmiş sayan gençler.

Kitabın bana ilginç gelen noktalarından birisi sonları oldu. Öyküler sonlanmıyor ya da şöyle anlatayım hani bizim klasik bildiğimiz; giriş, gelişme, sonuç aşamalarında sonuç kısmı öyküyü tamamlamıyor. Şimdi ne olacak acaba diye okunan öykülerin sonu gerçek hayatta ki gibi,  herkes hayatına devam eder, şeklinde bitiyor. Bir an duraklıyordum:  eee, yani?

Kazuo Ishiguro ilk defa okuduğum bir yazar. Kendisi Japon asıllı İngiliz bir yazar. Küçük yaşta ülkesinden ayrıldığı için öyle japon edebiyatı ya da japon kültürü yok kitaplarında. 2017 yılıında Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülme nedeni ilginç:  Büyük bir duygusal güce sahip romanlarında, dünyayla bir bağlantımız olduğu yanılsamasının altında yatan dipsiz uçurumu açığa çıkaran bir yazar.

Yani öyle aman aman ilginç, bir solukta okurum, veya hayatım boyunca unutmam diyebileceğiniz bir kategoride değil bu kitap fakat, aman çok da saçma, neden okudum ki, zaman kaybı denecek kadar da kötü değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir