2019 Kitap Serisi 7: Alkali Diyet 3 – Kuantum Beslenme

indir (2)

Alkali Diyet 3 – Daimi Sağlık ve Gençlik İçin Kuantum Beslenme

Dr.Ayşegül Çoruhlu

Okuyan  Yayınevi –  280 sayfa

Storytel sesli kitap – 4 saat 35 dk.

Kuantum Beslenme sesli dinlediğim bir kitap. Günde ortalama 1 saatten 4 günde bitirdim denebilir. Hatta bu kitabı spor yaparken, eliptik bisikletin tepesinde dinledim. Spora gitmeyi canımın istemediği gün, sırf dinlemek için gittim diyebileceğim kadar sevdim kitabı.

Öncelikle sesli kitap çoğu insan için özellikle; Zaman yokluğundan veya göz rahatsızlığımdan dolayı okuyamıyorum, diyen insanlar için çok güzel bir alternatif. Bunun için birçok program var ben Storytel kullanıyorum. Günde bir saat; spor yaparken, mutfak toplarken, elişi yaparken, ev toplarken, araba kullanırken ve buna benzer birçok zamana yedirilebilir. İlla arka arkaya olmasına da gerek yok 15er dakikalık sürelerle bile dinleyebilirsiniz.

Gelelim kitaba. Sağlık kitaplarına yabancı değilim, okumayı severim, hem de altını çize çize. Bu kitapta benim dikkatimi çeken tabi ki Kuantum beslenme ismiydi. Bir taraftan önyargılarım da yok değildi tabi. Diyet, kuantum, satış için işe yarayacak popüler kelimeler işte dedim. Ama dinlerken bambaşka bir kitapla karşılaştım. İlk bir iki saat neredeyse biyoloji kitabı dinlediğimi hissettim. Teknik terimlerin çokluğu dışında anlaşılabilir bir dilde ve akılda kalıcı örneklerle desteklenmiş bir biyoloji kitabı.

Beslenmemizi hücrelerimizin içerisinde ki Mitokondriler üzerinden anlatan bir kitap. Mitokondriler Atp yani enerji fabrikaları olarak isimlendiriliyor. Bu kitaba kuantum beslenme deme nedeni ise mitokondride olan işlemleri proton ve elektron seviyesinde anlatıyor olması. Çok karışık gibi görünebilir ama tam aksi inanılmaz sade anlaşılabilir ve güzel bir dille anlatmış her şeyi.  Kitabın başında ki diyet kelimesi ise sadece beslenmeyi ifade ediyor denebilir. Yoksa bizim bildiğimiz klasik diyet listeleri yok kitapta.

Ben o kadar etkilendim ki birkaç gündür gördüğüm herkese kitaptan bahsediyorum ama biyoloji ağırlıklı olunca tam ifade edemiyorum tabi. En sonunda dedim ki bu anlatılabilecek tarzda bir kitap değil.

İlginç olan şeylerden birisi de kitabı okuduğum sürede her şeyi hücre, mitokondri ve atom altı boyutta algılıyor olmam. Bu kitabın etkisi geçene kadar bir süre daha devam eder. Yediklerime bunda ne kadar elektron var acaba diye bakar oldum.

Kitapta en hoşuma giden cümle ‘ Biz güneş yiyoruz aslında’ olmuştu. Bitkilerin nasıl güneşle büyüdükleri, onları yerken o enerjiye geçişimiz ve hücrelerimizde oluşanlar.

Ya da gökkuşağı ile beslenmek. Renklere göre sebzelerin içerisinde ki elektron miktarları, antioksidan oranları vs.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum ki bu kitabı dinlemek okumaktan daha kolay geldi bana. Okumaya kalksaydım ağır gelebilirdi, teknik terimler beni daha fazla yorabilirdi ve yazıların küçüklüğü, sayfaların çokluğu, okuma hızımdaki yavaşlıkla birleşince büyük ihtimal yarıda bırakabilirdim. Tabi her insan için değişir ama deneyin derim.

Sağlıklı beslenmeyle ilgilenenler, kendisiyle, vücudunun dışı kadar içiyle ilgilenenler, yaşlanmaktan ve hasta olmaktan korkanlar bence okuyabilirler. Bazen, bilinen şeyler, farklı bakış açılarından tazelenince işlevsellikleri artabiliyor.

Not: Hafıza teknikleri ile çalışırken mikro ve makro boyutu çok kullanırız. İnsanlar standart dışı resimleri, hikayeleri daha kolay alırlar. Vücuda ve beslenmeye mikro boyutta bakmakta beyinle ilgili farklı bir öğrenme şeklidir.

 

Not: Khan Academy de mitokondriyle ilgili güzel bir sunum bulabilirsiniz.

https://tr.khanacademy.org/science/biology/structure-of-a-cell/tour-of-organelles/v/mitochondria-video

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir