eyJidWNrZXQiOiJieWxnZS1pbWFnZXMiLCJrZXkiOiI3ZGM1ZGY1MC02NTllLTExZWItYjdmMy1hZDE5MjY5ZTFmMTUuanBlZyIsImVkaXRzIjp7InJlc2l6ZSI6eyJmaXQiOiJpbnNpZGUifSwidG9Gb3JtYXQiOiJqcGVnIn19

21 Günlük İrade Oyunu

Ocak ayının başında,  değişim ve gelişim programımın yeni bir aşamasına geçtim. Bu programın başlangıcı birkaç yıl öncesine dayanıyor tabi ama benim şimdilik paylaşmak istediğim bu 2021 bölümü. Bana göre travma seviyesinde, korkutucu bir olay yaşadım ve dibe vurdum.  Biraz toparladım derken kısa bir süre sonra benzer bir olay daha yaşadım ve artık ipin koptuğu noktaya geldim.

O anda bir durup düşündüm; önümde iki seçenek vardı, ya bu olayı etiketleyip,  korkuyu besleyip, zaten yeterince olan diğer korkularımın yanına koyacağım ve en ufak bir çağrışımla bu olayı tekrar tekrar yaşayacaktım ya da bir şekilde isimsiz bir dosya olarak olduğu yerde bırakıp hayatıma devam edecektim. İnsan ipleri kopardığı zaman, yani kapasitesinin var olduğunu sandığı çıldırma sınırına gelince bir silkelenebiliyor. İşte bendeki de ona benzer bir şeydi.

Uzun bir süredir, kendimi, duygularımı, hayatımı, ilişkilerimi, tam anlamıyla kontrol edemediğimi hissediyordum ve bu nokta işte değişim zamanıydı. Ama nasıl? Nereden başlamak gerekiyordu? Düşündüm ki nereden başlarsam başlayım bana lazım olan en önemli beceri güçlü bir iradeydi. İrade olmadan bırak hayatını değiştirmeyi çakıl taşını oynatacak mecalin olmaz.

Peki iradeyi güçlendirmek için neler yapılabilir? Aslına birçok şey yapılabilir ama kötü alışkanlıkları değiştirme, yeni alışkanlıklar kazanabilme yani alışkanlıklarla oynayabilme en etkili irade göstergelerinden birisidir.

Bende buradan başlamak istedim. Tabi ki sadece bu değildi, daha birçok şey vardı, kitaplar, yazılar, meditasyonlar, ritüeller… Ama en sağlam ve hızlı reaksiyon veren bu alışkanlık değişimi egzersizleriydi. Bir nevi kendi kendine meydan okuma.

Böylece kazanmak istediğim ve değiştirmek istediğim alışkanlıklarımı yazdım.

İlginçtir çoğu insanın kendiyle ilgili en çetin savaşı mutfakta geçiyor. Çünkü hayatımızı, sağlığımızı en derinden etkileyen şey beslenme. Kesinlikle değişim beslenmeyle başlıyor. Benim derdim hem kilo vermek, hem de kendim ve çocuklarım için sürekliliği olan, sağlıklı beslenme alışkanlıkları elde etmekti.

Ve bir gün ‘Bugün şekersiz birinci günüm’ diyerek 21 gün oyununu başlattım. Her gün defterime not alıyordum ve birkaç gün sonra ekmeksiz 21 güne başladım, ardından benim için çok zor olmayan ama sürekliliği sağlamakta zorlandığım şeyleri eklemeye başladım. Örneğin cilt bakımı, meditasyon, hatta en önemlilerinden biri olumlu düşünmeydi. Başkası hakkında konuşmama, sosyal medya kullanım süresi ki bunu takip etmek için program kullanmaya başladım.

Böylece benim 21 gün irade oyunum kendime bir rest olarak başladı. Motivasyonumu artırmak için ya da kendime engel koymak için her gün etrafımdakilere tekrar ediyordum. Bunu seslendirdikçe kuralları hatırlıyorsunuz, başkalarını şahit tuttukça çevresel kontrol merkezi kurmuş oluyorsunuz. Yani siz zaafınıza yenik düşseniz bile başkasının önünde zayıf görünmemek için yine zorluyorsunuz kendinizi. Sonra kendinizi gizlice bisküvi çalarken bulabiliyorsunuzJ Sayılı gün çabuk geçer misali günler su gibi akıyor, zaman ilerledikçe sizin güveniniz daha çok artıyor ve kendinizi güçlü hissediyorsunuz.

Fakat bu işin en hassas noktası şu ki bu sürecin adı her ne kadar 21 gün olsa da, her yerde bu şekilde ilan edilse de etkili olabilmesi için en az 3×21 olması gerekiyor.  Problem çözüm yöntemlerinden biri olan parçala hallet tekniği ile 63 günüğ 3×21 le göze ve kulağa daha hoş hale getirebiliyoruz. Yani 63 gün şeker yemeyeceksin demeyle, sadece 21 gün demek arasında oldukça fark var. İlk 21 gün alışma süreci, ikinci 21 gün hayatına yerleştime süreci,  son bölüm ise tam alışkanlık süreci işte. En zoru tabi ki 2.21 bölüm. Zaten kayış da genelde orada kopuyor, sonra insanlar da ‘ben denedim, bu yöntem hiçbir işe yaramıyormuş’ fikri ve zikri oluşuyor.

Halbuki sorun yine senin iradende. Bunu devam ettirecek güce ne kadar sahip olduğunla,  kararlılığınla, isteme miktarınla ve inadınla alakalı. 4 Ocak-7 Mart arasıydı benim  3×21 sürecim. Listemdekilerin bir kısmını uyguladım,  bir kısmını gerçekten uygulayamadım.

Ama çok ilginç olan şeylerden birisi şuydu; ben hiç farkında olmadan bu süreçte 21 gün oyununa fena alışmışımJ Hatta bir şekilde benim kendimi toparlama stratejim olmuş.

Ben inanıyorum ki, her insanın hayatında değiştirmek, bırakmak veya edinmek  istediği bir şeyler mutlaka vardır.

Bu çağ da insan kendini belirli aralıklarla revize etmek zorunda. Çünkü sistem çok hızlı akıyor, insanlar bir şekilde bu hıza ayak uydurmaya çalışıyor ve sık sık da kayboluyor. Benim amacım hep kendimin bir üst versiyonlarına ulaşmak olmuştur bu nedenle yeni teknikler, beceriler, bakış açıları kazanmak oldukça keyiflidir.

Bun tür çalışmaların en önemli bir diğer özelliği ise sizi ister istemez olumlu düşünmeye itmesidir. Kendinizi geliştirirken, etrafınızda ki zırhı kalınlaştırırken, çok fazla olumsuz düşüncelere dalmaya fırsat olmuyor. Devamlı kendinizi kontrol etme çabası sizi anda tutmaya yarıyor.

21 günlük irade oyunu benim son zamanlardaki favori alışkanlıklarımdan birisi oldu. Neyi değiştirip neyi değiştiremediğimi görmek sınırlarımı belirlememi de sağladı bence kendini geliştirmeyle uğraşan veya içinde bulunduğu karmaşadan uzaklaşmak isteyen herkese iyi gelebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>