indir

22- Mutlu Beyin

Mutlu Beyin

Loretta Graziano Breunıng

Aganta yayınları – 195 sayfa

Mutlu Beyin, son dönemlerde okuduğum en iyi kişisel gelişim kitaplarından birisi. Konusu mutluluk hormonları ve nasıl yönetileceği. Beyinle ilgili olarak düşünülebilir ama o seviyede bilimsel bir kitap değil. Daha çok kişisel gelişime hormonların gözüyle bakarak kendimizi başka bir açıdan irdelememizi sağlıyor. Çoğu zaman neyi neden yaptığımızı fark etmiyoruz bile ya da her davranışımız bizim kontrolümüzde gibi geliyor ama kesinlikle öyle değil. Ben bunu ilk İnkognito kitabında anlamıştım. Bu kitabın güzel yanlarından birisi dilinin sade ve kolay anlaşılabilir olması. Bazı şeyleri çok fazla tekrar ettiği yerler var o biraz sıkıcı geliyor ama idare edilemeyecek düzeyde değil. Uygulama notları da yer alıyor. Kolay ve mantıklı tavsiyeleri var. Özellikle kitabın en sonunda 9. Bölümde Beyninizi eğitmede ve yeni devreler kurmada yardımcı olacak bir liste var.  Kitapta en çok hoşuma giden bölümlerden birisiydi. Bu kitabı defter kalemle yani notlar alarak, ders çalışıyormuş gibi okudum.

Dopamın: İhtiyacınız olan şey çok çaba gerektirse de ona ulaşmaya teşvik eder

Endorfin: Acıyı yok saymanızı sağlar ve böylece bir yara aldığınızda bulunduğunuz yerden kaçabilirsiniz.

Oksitosin: Sizi başkalarına güvenmek ve arkadaşlıklarda güven bulmaya teşvik eder

Serotonin: Saygı kazanmanızı sağlar ve böylece çiftleşme olanaklarınızı artırır, böylece soyunuzu devam ettirebilirsiniz.

Bunların dışında bir de Kortizol var o da en genel tabiriyle ‘ Tehlikedesin, harekete geç’ sinyali verir.

Kitabın özünde anlatılan konulardan biri de: memelilerin ana hedefi; soyunu devam ettirme ve hayatta kalma. Doğanın dengesi de bu temeller üzerine kurulu.

Kişisel gelişimle ilgileniyorsanız, kendinize başka bir boyuttan bakmak istiyorsanız, anlam veremediğiniz alışkanlıklarınız varsa, beyninizi tazelemek, eğitmek ve yeni bağlantılar kurmak istiyorsanız, hayattan daha fazla keyif alma eğilimindeyseniz bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir