0000000275664-1

26- Mark Twain Seçme Öyküler

Mark Twain Seçme Öyküler

Yazar Mark Twain

Türkiye İş Bankası Hasan Ali Yücel Yayınları

270 sayfa

Toplam 5 öyküden oluşuyor.

  • Gizemli Yabancı
  • Hadleyburg’u Yozlastıran Adam
  • Eskimo Kızın Aşk Öyküsü
  • Calaveras County’nin Adı Kötüye Çıkmış Sıçrayan Kurbağası
  • 1000.000 Sternlik Banknot

 

Benim Tom Sawyer’in Maceralarını saymazsak bu yazarı ilk okuyuşum. Ve sanırım güzel de bir seçim olmuş gerçekten bayıldım. Hangi kitabı olsa okurum. Gerçek adı  Samuel Langhorne Clemens ve 1835-1910 tarihleri arasında yaşamış. Takma adı olarak kullandığı Mark Twain ise ‘iki kulaç derinlik’ anlamına gelen bir denizcilik terimiymiş.

Çok farklı bir dili ve üslubu var. Önce, acaba çeviriyle ilgili mi bir şey mi, diye düşündüm ama sonradan anladım ki kendi üslubu. Ayrıca da başarılı bir çeviri.

Benim klasikleri seri halde okuyamayışımın en büyük nedeni çeviri problemleri. Bir şekilde duygu geçişini alamıyorum. Yazarla aramda koca bir duvar hissediyorum ve olayların içine giremiyorum. Bu yüzden de genelde sadece iş bankası yayınlarının klasiklerini okumaya çalışıyorum.

Mark Twain Amerikalı mizah yazarı olarak geçiyor kayıtlarda ama bu kitaptaki öykülerin büyük bir kısmı karamsar. İnsanlara, inanca, değerlere sataşıyor ve anlamsızlaştırıyor. İnsanların çiğliğini, sahtekarlığını çok güzel ince bir dille eleştiriyor. Ama yine de hepsinin altında bence ince bir mizah anlayışı var. Özellikle son iki öyküde çok güldüm. Hepsini çok sevdim ama favorim son öykü 1.000.000 sterlinlik banknot. Yazarın ince zekası, dilinin gücü, mizah anlayışı, kurgusu ve hedefi o kadar profesyonel ki… Ben hem yazarı hem de kitabı çok sevdim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir