images (2)

Kokular Kitabı

Kokularla ne zaman ilgilenmeye başladığımı tam hatırlamıyorum ama harekete geçtiğim nokta Kayra’nın doğumuydu sanırım. O zaman zeka ve beyin gelişimi ile ilgili araştırırken çıkmıştı karşıma. Aslında duyusal terapilerin içerisinde daha fazla bulunması gerektiğini düşünüyorum ama genel olarak bu konuda yeterli bilgiye ve deneyime sahip değiliz zaten.

Koku duyumuz da en az görme, işitme, dokunma ve tat alma duyularımız kadar önemli ama nedense arka planda kalıyor. Halbuki biz farkında olmadan hayatımızın her noktasında kararlarımızı ve yaşamdan aldığımız zevki doğrudan etkiliyor. Bunu en iyi, koku alma duyusu kaybolmuş insanlar üzerinden görebiliriz.

Aromaterapi: benim en çok öğrenmek istediğim konulardan bir tanesi. Koku meselesine giriş de denebilir. Ardından diğer uzmanlık alanlarına dağılıyorlar zaten.

Vedat Ozan’ın koku ile ilgili tam 4 ciltlik bir kitap serisi var. Türkiye de ki çoğu uzmanın duayen dedikleri ve el kitabı olarak kabul ettikleri bir seri.  İlk kitabın arkasında tam 5 sayfa kaynak listesi var. Bir kitabı okumak için bence yeterli nedenlerden biri olabilir.

Kitabın ilk serisini tam iki ayda okuyabildim. Çünkü kitabı klasik okuma kitabı olarak elime aldım ve küçük bir ansiklopediyle karşılaştım. Çok fazla ve farklı bilgiler içeren küçük bir ansiklopedi. Bu yüzden de seri halde okuyamadım, araya çok fazla kitap sıkıştıramadım, gözüm korktuğu için haftalarca elime alamadım, bir süre sonra da üzerimde baskı hissettim derken iki ayımı aldı. Bazı kitaplarda olur böyle, takoz olurlar. Ama aynı zamanda çok da keyifli okudum. Çok fazla şey öğrendim, bazı konularda bakış açım tamamen değişti. Bu konuya ilgim daha da arttı.

Aromatik yağlara ilgim eskiden beri vardır ama en çok üzerinde durduğum konu ortam kokulandırmasıydı. Bunun için çok şey denedim. Mumlu buhardanlık, tütsüler, hava makinesi, aromatik mumlar. Hazır oda parfümleri ve kokulu mumlar konusunda nedense kimyasal içerik olduğunu düşündüğüm için çekindim, tütsüler üniversite yıllarında çekici gelirken şimdi ağır gelmeye başladı, geriye buhardanlıklar kaldı. Sıcak suya birkaç damla yağ damlatıp altına da küçük mumlardan yerleştirdiğimiz. Onlar da hem kısa süreli için, hem de ateş olduğu için çocuklardan çekindim. Her birine bir kulp bulduğum için hala içime sinen beni tatmin eden doğal bir oda kokusu yöntemi bulamadım.

Benim en çok ilgilendiğim şey yetişkinlerden çok çocukların hayatındaki kokular aslında. Uyurken, öğrenirken, oynarken, ders çalışırken, üzüldüklerinde, mutlu olduklarında aldıkları kokular. Çünkü kokular ila hafızanın çok güçlü bir bağlantısı var. Yaşadıkları güzel, kötü, stresli zamanları kokularla kaydediyorlar. Eğer bunu özenerek yapabilsek zeka ve hafıza gelişimlerinde gözle görülür bir fark yaratmış oluruz.

Bunun dışında damak tadı ile de kokunun inanılmaz bir bağlantısı var. Koku olmadan tat alamaz insanlar. Aynı şekilde koku kütüphanelerini geliştirerek damak tatlarını da geliştirmiş oluruz. Damak tadı gelişmiş bir insanın daha sağlıklı beslenme ihtimali yüksektir bence. Yağ, şeker ve tuz daha çok lezzeti artırmak için kullanılan malzemeler. Damak tadı dengeli olan bir insan bunları az kullanır ve her şeyin gerçek lezzetini alır.

Bir de tabi ki bütün bunlar çocukların genetiklerine işlenir ve bir sonra ki nesle de aktarılabilir. Evet çok ayrıntılı düşünüyormuşum gibi gelebilir ama şu açıdan bakarsak; insan zaten bir şekilde kokulara maruz kalıyor. Bu, neden başkalarının yerine bizim tercihimiz olmasın ki. Alışveriş merkezinde ki koku seni daha çok almaya, yemeğin içindeki koku daha çok yemeye sevk ediyor. Kontrol kimde?

Islak mendile Çam kokusu eklenmez, çünkü çam sert ve çizicidir, diş macununa şeker kokusu eklenmez, çünkü şeker diş çürütür, temizlik malzemesine limon esası eklenir, çünkü insanlarda limon yağ eritir algısı vardır bu da daha temiz olacağını düşündürür, halbuki deterjanda limonun kendisi yok. Pudra kokusu kadına temizlik çağrıştırırken, erkek üzerinde ki etkisi çok daha azdır.

Bütün bunlar tabi ki kokular kitabından alıntılar.

Velhasılı kelam hayatımızda çok küçük görünen, pek de önemsemediğimiz  ama  sandığımızdan çok daha büyük etkisi olan mevzular var. Koku da bunlardan bir tanesi. Uzmanı olmasak da bir şeyler bilmek iyi gelir diye düşünüyorum.

Kitabı tavsiye ederim hatta tüm seti alın bir köşe de ansiklopedi gibi dursun derim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir