0000000134321-1

Osho: Büyük Hayal Kırıklığı

OSHO

Meditasyon

Baştan söyleyeyim; bu bir hayal kırıklığı yazısıdır. Gerçekten arada derede kaldığım, şaşırdığım, kendi saflığıma kızdığım bir kitap hikayesi.

Yoga hocama mesaj attım ve meditasyonla ilgili önerebileceği kitaplar olup olmadığını sordum. O da 2-3 tane kitap önerisi göndermiş. İçlerinden birisi de Osho’nun Meditasyon kitabı. Sipariş ettim geldi ama başlamaya bir türlü fırsat bulamadım. Ta ki Bakü’ye gelene kadar. Geçen gün elime aldım kitabı, dedim; bu aralar lazım olacak bu bana, en iyisi başlayayım bir an önce. Bir solukta 50 ye kadar geldim. Bu arada kitabın tipi de hoşuma gitti. İçi sarı kağıt, o yüzden hafif, ki bu seyahat sırasında çok önemli bir etken, dışı sert kapat, tutması kolay, yazı karakteri güzel, gözü yormadan okunuyor… Her kitapta bunların hepsi bir arada bulunmaz pek. Arada Hakan’a parçalar okuyorum falan, pek keyifli gidiyor, derken: yazarımız yavaş yavaş dinlere sataşmaya başladı. Önce dedim ki; ön yargılı olma, kabul etmesen de okumalısın, farklı bakış açıları olabilir. Derken inançlara sataşma artmaya başladı. Orada durdum. Çünkü bu türdeki hiçbir lider, kitap, diğer dinlere, inançlara sataşmaz, hatta inancı destekler ve bütün dinlere kucak açar. Bu işte bir terslik var dedim. Bu arada Kafamda ki Osho da; işte yıllardır sağda solda gördüğümüz Hintli ruhani liderlerden, gurulardan birisi, fakat hakkında da ayrıntılı bir bilgim yok. Ama reklam konusunda öyle güzel çalışılmış ki bilinçaltında bu adamın meditasyon konusunda en iyi uzman olduğu gibi bir düşünce de yok değil. Derken kitabı bıraktım. Kimmiş bu adam, bakayım bir dedim ve  pandora’nın kutusu açıldı. Karşıma Wild Wild Country belgeseli ve onunla ilgili yorum videoları çıktı. İzlemeye başladım ki benim bildiğim Osho, Osho değilmiş. Adam her haltın içinde olduğu büyük güçlü bir tarikatın lideriymiş. Bir kitaba baktım bir ekrana baktım ‘Olamaz yaa’ dedim kendi kendime. Kafamda deli sorular. Ben nasıl beğendim bu kitabı? Neden okumadan önce araştırmadım bu adamı? Bu belgeseli nasıl duymadım? Epey kızdım kendime. Kitabı olduğu gibi koydum kenara.

Belgeseli izlemeye başladık. Gerçekten ağzım açık kaldı. Burada anlatmam imkansız tabi ki ama kesinlikle izlenmesi gereken bir belgesel. İşin komik tarafı da belgeseli izledikçe kitabı daha çok merak etmeye başladım. Ama zaman kaybı olacağını düşündüğüm için geri adım atmadım… Kitabı aldığım paraya mı yanayım, valizlerde Bakülere kadar taşıdığıma mı yanayım, sonunda meditasyonla ilgili adam gibi bir kitap buldum diye sevinmiştim onun hayal kırıklığına mı yanayım. O kadar işin içindeyim deyip bu olayları duymadığıma ayrı bir şaşkınım zaten.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir